Topluluk Rekabet Hukukunda hakim durumun rekabet karşıtı eylem ve işlemlerle kötüye kullanılması
Abuse of dominant position by anti-competitive acts and transactions under EC Competition Law
- Tez No: 104800
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZ İktisadî güçleri sayesinde piyasada hâkim duruma gelen teşebbüslerin bu gücü kötüye kullanmaları ihtimal dahilindedir. Bu nedenle Topluluk rekabet hukuku, hâkim durumun kötüye kullanılmasını ATA'da özel bir madde ile yasaklamıştır. Madde kapsamında kötüye kullanma sayılan eylem ve işlemlerden bir bölümü doğrudan doğruya rekabeti hedef alır. Bunlara rekabet karşıtı kötüye kullanma demekteyiz. Tez, rekabet karşıtı kötüye kullanmayı konu almakta ve böyle eylem ve işlemleri, gerçekleştirildikleri yöntemleri temel alarak gruplandırmaktadır: Hâkim durum, fiyatlandırma yoluyla, mal veya hizmet vermenin reddi yoluyla ve bu gruplara girmeyen başka yollarla kötüye kullanılabilir. Tezde tüm bu eylem ve işlemlerin 82. maddedeki yasağı ihlâl ettiği sonucuna varabilmek için bunlarda bulunması. gereken unsurlar, bunların rekabet ve tüketiciler üzerindeki etkileri ve hangi gerekçelerle haklı görülebilecekleri, kaynak tarama ve yorumlama yöntemi takip edilerek incelenmektedir. ABSTRACT It is possible for an undertaking to misuse its market power. That's why European Community prohibits the abuse of dominant position under a specific provision. Some of the acts and transactions that are deemed to be abusive directly harm the competition at the first place. We call them 'anti-competitive abuses'. The thesis, which has as its subject anti-competitive abuses, makes distinction among these kinds of acts and transactions in the light of the strategies that are used to commit the abuse: dominant position may be abused by applying pricing strategies or by refusal to deal or by using any other way that is not comprised by these groups of acts and transactions. Source scanning and interpreting, the thesis examines the patricularities of these acts and transactions, their impacts on competition and consumers and under what circumstances they can be justified.
Özet (Çeviri)