Yeni illerin oluşumu ve Karaman örneği
Constitution of new provinces (counties) and Karaman case study
  1. Tez No: 104826
  2. Yazar: YUSUF MAYDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
oz Osmanlı Devletinde Fransız sisteminden uyarlanarak oluşturulan ve çeşitli aşamalardan sonra günümüzdeki biçimini alan“il sistemi”, aynı alan üzerinde hem genel yönetimin bir taşra birimi (il genel yönetimi), hem de bir yerel yönetim birimini (il özel yönetimi) olarak varlığını sürdürmektedir. İl yönetiminin bu durumu; hem merkezden yönetim, hem de yerel yönetim ilkelerinin avantajlarını kullanarak, kırsal yörelerin gelişmesini ve halkın yönetime katılımını sağlayabilecek özelliktedir. Ancak tarihsel gelişimi içerisinde siyasal iktidarların nesnel ölçütleri bir tarafa bırakarak il kurup, kaldırmaları yönetsel yapımızda sıkıntılara ve bozulmalara yol açmıştır. Bunda Anayasa ve Yasalarda il kuruluşu için belirlenen ölçütlerin sayısının az ve içeriğinin belirsiz olmasının rolü büyüktür. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullar açısından siyasal, ekonomik ve toplumsal değişimler göz önünde tutulmak suretiyle yönetim haritasının yeniden düzenlenmesi zorunlu hale gelmiştir. Ancak bu uygulama bilimsel yöntemlerle belirlenecek nesnel ölçütlerin uzman kişilerce tüm ülke düzeyinde, yerinde yapılacak incelemeler sonucu gerçekleştirilmeli; Avrupa ülkelerinin deneyimleri de göz önünde tutulmalıdır. Bu bağlamda yeterli altyapısı olan yerlerde il kurulması ve buna paralel olarak yönetim yapımızda yapılması gereken değişiklikleri de belirlemek suretiyle bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Giriş bölümünde tezin amaç, kapsam ve yöntemi anlatılmış; birinci bölümde, illerin örgütlenmesinde kullanılan yöntemler karşılaştırılarak çeşitli Avrupa ülkelerinin yönetim yapısı incelenmiş; ikinci bölümde ise Türkiye' de il yönetimi, tarihsel gelişimi ve il yönetiminin diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkisi açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, yeniden düzenleme süreci araştırılmış ve yeni il oluşumlarında kullanılan gerekçe ve ölçütler karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise bu incelemenin ışığında elde edilen bulgular Karaman örnek olayında sınanarak yeni il kurulması ve buna bağlı olarak yönetim yapımızda yapılması gereken değişiklikler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 'Provincial system' in Turkey has been established in Ottoman Empire as an adaptation of French system and has undergone an evolving period through various stages until it has gained its present status. It stands as both a unit of the rural organisation of central authority and a unit of local government. This status contributes some advantages of central and local government in developing rural areas and public participation in decision making. However, through the historical process it has been observed that the political authority has set up and abolished the provinces without respecting objective criteria and caused deformations on the administrative structure. The contents of the criteria stipulated in the Constitution and the respective Acts for setting up provinces were unclear and the numbers of these criteria were insufficient that have taken an important role in this deformation. In the present situation it has become necessary to reform the administrative map in accordance with Turkey's political, economical and social changes and with reference to the experiments of the European States. This process should be carried out by experts in the whole country by using the clarified and objective criteria. This work has been carried out with a view of setting up new provinces in suitable territories and drowned the necessary changes for reorganising the administrative structure. In the introduction it has been dealt with the goal, content and the method; in the first chapter, comparing the principles used in organising the provinces. Then, the administrative structures in the European States have been explored; In the second chapter the present situation of the Turkish provincial administration; its historical evolution and its relations with the other public bodies have been outlined. In the third chapter the process for the reorganising provinces and preceding works on reforming the structure have been taken into consideration. The reasons and criteria used in setting up new provinces have been compared. Lastly, Karaman case study has been examined in the light of the findings, gathered during the research and various suggestions have been put forward for necessary changes in reorganising the whole administrative structure. II