Endüstride kalite maliyetleri ve bir uygulama
Quality costs in industry and an application
  1. Tez No: 104836
  2. Yazar: MURAT ESMERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZ Dünyada firmalar rakiplerine karşı üstünlük sağlamak için kalite ve maliyet unsurlarına gittikçe artan bir önem vermektedirler. Firmalar mamul ve hizmetlerinde kaliteyi arttırmak ve maliyetlerini azaltmak için değişik yönetim araçları kullanmaktadırlar. Bu araçlardan en önemlilerinden birisi kalite maliyetleridir. Kalite maliyetleri ile ilgili BS 6143 ve ISO 9004 isimli iki önemli standart bulunmaktadır. Bu standartlarda kalite maliyetlerinin tespiti ile ilgili değişik yöntemlerden bahsedilmektedir. Bu yöntemlerden en yaygın olarak kullanılan PAF yaklaşımı olduğu için çalışmamızda temel alınmıştır. Bu çalışmanın uygulama kısmında kalite maliyetlerini tespit etmeyen bir firmada kalite maliyetlerinin tespiti, muhasebeleştirilmesi, analizi ve raporlanması incelenmiştir. 1992 yılında yayımlanarak 1994 yılında yürürlüğe giren tekdüzen muhasebe sistemi kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi için özel hesaplar içermemektedir. Literatürde de kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi için değişik görüşler mevcuttur. Bu çalışmada 8 no'lu hesap sınıfı kullanılarak kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi amaçlanmış ve buna uygun hesap planı oluşturularak bir endüstri işletmesinde uygulanmıştır. ABSTRACT In order to get superior against to their competitors, fisms in the world have been gradually considering quality and cost as very important issues. Firms are using different means of management so as to increase the quality and to dicrease the cost in their production and services. One of which is the most important is the cost of quality. There are two important standards that are being called BS 6143 and ISO 9004 concerning with quality cost. It has been mentioned about different methods which are determination of the quality cost in these standards. PAF which is widespreadly used has been taken as a base in our work. In an applied part of our work, a firm does not ascertain the quality of costs is examined to proved quality cost, accounted analysed and reported. The Uniform Accounting System which is published in 1992 and become effective in 1 994 has specific accounts to be accounted the cost of quality. There are also different views in literature on how the costs of quality has to be accounted. In that work, using number 8 which is an accounting class (category) has been aimed to be accounted the cost of quality and making an accounting plan according to that has been applied in the industrial management. in
Özet (Çeviri)