Bankacılık sisteminde risk ve sermaye yeterliliği-piyasa riskinin standart metoda göre hesaplanmasına ilişkin uygulama
Risk and capital adequacy in the banking system-application related to the calculation of the market risk according to the standart method
  1. Tez No: 104874
  2. Yazar: BERNA AK BİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Dünya' da yaşanan globalleşme süreci bir yandan fînansal piyasalarda büyük bir değişimin yaşanmasını sağlarken, diğer yandan da bankacılık sektörünün birtakım risklerle karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Bankacılık sektörünün maruz kaldığı en önemli risklerden biri sermaye yeterliliği riskidir. Uluslararasılaşmanın önem kazanması ve sınırötesi işlemlerin taşıdığı risk sermaye yeterliliği konusunda ortak düzenlemelere gidilmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Uluslararası alanda ortak bir ölçütün belirlenmesi, bankacılık sisteminin taahhütlerini karşılayabilme gücünün artırılması ve rekabet şartlarının ülkeler arasında aynı seviyeye getirilmesi amacıyla Basel Bankacılık Denetim Komitesi tarafından sermaye yeterliliğinin ölçülmesi ile ilgili 1988 yılında 'Risk Ağırlıklı Aktiflere Karşı Sermaye Rasyosu' ile sermaye yeterliliğine uluslararası bir standart getirilmiş ve bu konudaki düzenlemeler sürekli olarak revize edilmiştir. Uluslararası alanda ortak normların oluşturulması ülkeden ülkeye farklılık gösteren bankacılık denetim ve gözetim standartlarının aynı seviyeye getirilmesi açısından önem arz etmektedir. Uluslararası finansal piyasalarda meydana gelen gelişmeler, Türk Bankacılık Sektöründe de diğer ülkelerde olduğu gibi yapısal bir değişikliğe gitmenin zorunluluğunu ortaya çıkarmış ve uluslararası düzenlemelere paralel yeni düzenlemelere gidilmiştir. İç denetim ve risk yönetim sistemlerinin kurulmasına ve faaliyetine ilişkin yapılan düzenleme sermaye ve riskin ilişkilendirildiği ve risk yönetim sisteminin kurulması yönünden önemli bir adım olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda yapılan analitik çalışmada Türk Bankacılık Sektöründe faaliyet gösteren özel sermayeli ticaret bankalarının mali verilerine dayanarak piyasa riskinin standart metoda göre ölçülmesi ve uygulanabilirliği incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda bankaların karşılaşabilecekleri risklerin önceden tahmin edilecek riskin ölçülmesi ve etkin bir risk yönetim sistemi ile riskin yönetilerek getiri ve sermayenin optimum düzeyde kullanılmasının sağlanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The globalization process now underway throughout the world while giving way on the one hand to considerable changes in the financial markets in causing on the other the banking sector to be faced with certain risks of which the most significant is the capital adequacy risk. The growing importance of internationalization and the risky across-the-border transactions enhance the necessity to figure out joint arrangement as to the capital adequacy The Bank For International Settlements introduced in 1988 in respect of capital adequacy appraisal a capital ratio against risky assets and an international standard to the capital adequacy with arrangements to this effect being continuously revised in order to determine a joint standard on the international level, to increase the power of the banking system to meet its engagement and to bring competitiveness between various countries to the same level. The realization of joint norms in the international field appears to be quite important as regards bringing to the same level banking inspection and supervision which vary from one country to the other. Developments in international financial markets have proved the necessity to undertake structural changes in the Turkish banking system as is the case with other countries and new arrangement have been actually worked out in parallel with those undertaken internationally. The arrangement made with relation to setting up systems of international supervision and risk management constitutes an important step so far as the capital/risk relationship and the creation of a risk management system are concerned. In the analytical study made within this scope, the assessment and applicability of the market risk in accordance with standard methods on basis of the financial data of private capital commercial banks operating in the Turkish banking sector have been investigated. This study has revealed the necessity to anticipate the risks which the banks may run, to have such risks assessed and conducted through an efficient system of management thus ensuring the optimal use of interests and capital. 11