Dağıtılmış gecikmeli modellerin analizi ve firma verilerine uygulanması
The Analysis of distributed lag models and an application in to the firm data
- Tez No: 104880
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ HAKAN BÜYÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
oz Ekonometri literatüründe son zamanlarda zaman serilerinde gecikme yapılarının sıkça kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışmada gecikmeli modellerin türlerinden olan dağıtılmış gecikmeli modeller ve bu tür modellerin tahmin yöntemleri incelenmiş, bu çerçevede dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları üreten firmaların stok ve satışları ile ilgili analizler yapılmıştır. Firmalar arası yapısal farklılıkların saptanması amacıyla dağıtılmış gecikmeli modeller ele alınmış ve buna bağlı sorunlar irdelenmiştir. Her bir firmanın özelliğine göre kurulan modellerin incelenmesi sonucunda dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları üreten firmalar arasında gecikme yapısı açısından önemli farklar olduğu ortaya çıkmıştır. Dayanıklı tüketim maları üreten firmalarda gecikme sayısı 2.5-4 yıla y uy ılırken, dayanıksız tüketim mallan üreten firmalara ilişkin gecikme sayısı 1-1.5 yıl arasındadır. Bu farklılığın temel nedeni, dayanıksız tüketim mallan üreten firmaların bozulma-bayatlama gibi nedenlerden dolayı ellerinde çok fazla stok tutamamalarıdır. Uygulama aşamasında en küçük kareler yöntemi. Almon'un polinotn gecikmeli modeli. Sitillerin önizleıne düzeltmesi, kısıtlanmış en küçük kareler yöntemi ve koyck'un geometrik gecikmeli modellerinden yararlanılmıştır. Bu beş tahmin yöntemi, üzerinde çalışılan altı firmanın stok ve satış verilerine uygulanmış ve sonuçlar tartışılmıştır. Gecikme sayısının az ve polinom derecesinin düşük olduğu modellerde ilk dört tahmin yöntemi birbirine karşı hiç üstünlük sağlamazken, gecikme say ısı ve özellikle polino mun derecesinin arttığında tahmin yöntemleri arasındaki fark giderek açılmaktadır. Bu tür modellerde S hiller ve Almon'un dağıtılmış gecikmeli modelleri birbirine çok yakın sonuçlar verirken en küçük kareler ve kısıtlanmış en küçük kareler yöntemleri birbirlerine çok yakın sonuçlar vermiştir. ABSTRACT In recent years, the time series analysis including lag structures has been used many times in econometric literature. In this study, one type of lag model, the distributed lag model, and its estimation methods are examined, so as to analyse the relationship between sales and inventories at the firms which produce durable and non-durable commodities. The distributed lag model is applied in order to find the structural differences among the firms and associated problems are studied. Studying the models which are built considering the special characteristic of each firms, it is fond that there are important differences between the firms producing durable goods and the firms producing non-durable goods in terms of lag structure while the number of lags for the firms producing durable goods ranges from 2.5 to 4 years, the number of lags for the firms producing non durable goods ranges from I to 1.5 years. The main cause of this difference is thai the firms producing non durable goods can none hold their products is slocks for a long time because the produce become stale very easily. In the application, least squares method, restricted least squares method. Almon's distributed lag model. Shiller's distributed lag model (smoothness prior) and Koyck's geometric lag model are implemented. This five cstimaliun methods are applied to the inventory and sale data of the six firms included in the study. When both the lag length and the degree of polinomial are small, no method is better than another. Hov\ever the differences among the estimation methods become significant as the lag length and the degree of polinomial increase. In such models. Shiller's and Almon's distributed lag models end up in similar results, and so do least squares method and restricted least squares method.
Özet (Çeviri)