Türkiye ekonomisinde politik devresel hareketler
Political business cycles: The case of Turkey
  1. Tez No: 104947
  2. Yazar: YASEMİN KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN CİVCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Çalışma, politik devresel hareketler literatürünün bir analizi ve Türkiye uygulamasını içermektedir. Yeni politik iktisatm en çok üzerinde durulan konularından biri olan politik devresel hareketler literatürü, yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahiptir. Literatür, iktisat ve siyaset bilimleri arasında bir köprü oluşturmuştur. Çeşitli ülkelerde, bu konuda yapılan araştırmalar artan oranda sürmektedir. Tezin birinci bölümünde, literatürdeki gelişmeler araştırılmakta, literatürün yeni klasik iktisat ve yeni politik iktisatla bağlantısı kurulmaktadır. İkinci bölümde, fırsatçı ve partizan devreler ile içsel seçim dönemleri modellerini kapsayan literatür taraması yapılmaktadır. Üçüncü bölümde, bu konudaki farklı ülke uygulamaları ve çeşitli eleştirel çalışmalardan bazılarına değinilmektedir. Son olarak, dördüncü bölümde, Türkiye uygulaması yer almaktadır. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye ekonomisinde, bazı makro iktisadi değişkenlerde politik devresel hareket görülmektedir. Bu değişkenler, emisyon, Mİ, TCMB'nin kamuya açtığı krediler. TCMB'nin açtığı tarımsal krediler, KİT'lerdeki personel harcamaları ve Bakanlar Kurulu'nca açıklanan tarımsal destekleme fiyatlarıdır. İncelenen dönemlerde. Merkez Bankası'nın 1989'dan itibaren hedeflediği değişkenler olan TCMB bilanço büyüklüğü, net iç varlıklar, parasal taban üzerinde herhangi bir politik devreye izin vermediği tespit edilmiştir. Ancak, emisyon ve dar anlamda para arzında politik devresel hareket izine rastlanmıştır. Kamuya açılan kredilerde üst sınırın yasalarca yüksek tutulmuş olması dolayısıyla Merkez Bankası'nın bunlar üzerinde denetim yetkisi sınırlı kaldığından TCMB, özellikle 1991 genel seçimi öncesi ve sonrasında kamuya açılan kredilerdeki genişlemeyi önleyememiştir. TCMB'nin açtığı tarımsal destekleme kredilerinde de benzer şekilde bir genişletici politik devreye rastlanmıştır. Politik devresel hareketlerin hangi politika araçlarında ve ne ölçüde ortaya çıktığının tespiti önemlidir. Bir başka önemli konu da gelecekte bu devrelerin tekrarının önlenmesi için neler yapılabileceğidir. Bu çalışmada birinci konu ele alınmış, diğeri ise bundan sonraki çalışmalara bırakılmıştır. «S5S59KK*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is on political business cycles (PBC) and investigates the Turkish case. Political business cycles literature developed in last 25 years. The new political business cycles literature links politics and economics. Implications of the theories are investigated in several countries. In the first part of the thesis, developments in the literature are investigated and the connection between new classical economics and new political economics is established. Part II surveys the literature including opportunistic and partisan cycles and endogenous elections models. In part III, empirical literature and some critical papers are just mentioned. Finally, in part IV. the Turkish case is analysed in details. Our results show that, there is political cycle in some macroeconomic variables. These are money in circulation. Ml, CBRT (Central Bank of the Republic of Turkey) credits to public sector, agricultural credits of CBRT. personnel expenditures of state economic enterprises and agricultural prices declared by governments. The result of the study shows that, after 1989, CBRT did not allow occurrence of PBC especially on the targeted variables (CBRT balance sheet size, net domestic assets and monetary base). However, there is an evidence of PBC on the money in circulation and Ml. Due to high legal limits of CBRT credits to the public sector, CBRT was not able to limit those credits, especially before 1991 general elections. There is similar PBC on agricultural credits by CBRT. It is important to determine which policy instruments are used to produce political business cycles in Turkish economy. It is also important to establish what should be done to prevent occurrence of the PBC in the future. This study fulfils the first objective and the second objective is left for the future work. 128