Anayasa Mahkemesi kararları ışığında hukuk devleti
The State of law in the light of constitutional court's decisions
  1. Tez No: 104949
  2. Yazar: MEHMET KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET“Hukuk devleti”sözcüğü, yöneteni hukukla sınırlandırma amacına yönelik çok eski bir arayışın, 19. yüzyıl Almanya'sında somutlaşmış ifadesidir. Oluşumunu, Batı'da özellikle Aydınlanma Dönemi ile başlayan gelişmeler ile Almanya'nın kendi sosyal ve siyasal yapısının bileşimine borçlu olan kavram, liberal burjuvazinin bir ürünüdür. Günümüzde hukuk devleti kavramı,“birey özgürlüğü”ve“devlet otoritesinin sınırlandırılması”değerleri üzerine oturtulmuş ve tarih içinde çeşitlenen diğer bir çok unsuru, bu iki temel hedefin gerçekleşmesinin önemli birer aracı olarak kabul edilmiştir. Son yıllarda esasen hukuk devleti kavramıyla aynı şeyleri ifade ederek“hukukun üstünlüğü”kavramının da sıkça kullanıldığı görülmektedir. 1961 Anayasası ile Türk anayasalarına giren hukuk devleti kavramı 1982 Anayasasında da yer almıştır. Bu kavramının gerekleri konusunda 1961 ve 1982 anayasaları, doktrine ve başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere diğer yargı mercilerine de kaynaklık yapmıştır. Anayasa Mahkemesi, kuruluşundan bu yana verdiği pek çok kararında hukuk devleti ilkesinden yararlanmış ve bu ilkenin yerleşmesi ve gelişmesinde çok önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca, verdiği kararlarla hukuk devletinin gereklerinin formülasyonuna da öncülük yapmıştır. Günümüzde de güncelliğini koruyan hukuk devleti kavramı, Avrupa Birliğine uyum çerçevesinde yapılan son anayasa değişikliklerinin de çıkış noktası olmuştur. Söz konusu anayasa değişiklikleriyle, bu ilkenin geliştirilmesi hususunda önemli adımlar atılmıştır. 152
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The term,“state of law”is the concrete form of the quest for restricting the power of the rulers via law, observed in Germany of 19th century. This concept, owing its existence to the synthesis of social and political structure in. Germany and the developments launched especially in the Age of Enlightment is the product of liberal bourgeoisie. Today, the term, state of law is based on the conceptualization of“personal freedom”and“limiting the power of the state”, and has been regarded as a key medium for the realization of these two basic objectives together with several components having thriven through the course of history. It is observed that the concept,“the supremacy of law”, which essentially has more or less the same meaning as“rechtsstaat”in German Language, has frequently been used interchangeably. The term, state of law, used in the Constitution issued in 1961 for the first time in Turkish Constitutions up to that date, has also been used in the subsequent Constitution, issued in 1982. The two Constitutions in question have served as the sine quo non source for the judiciary administrations as for the doctrine and also primarily for the Constitutional Court. The Constitutional Court, ever since its establishment, has made use of the term, state of law, in its verdicts reached and made great contributions for the adoption and development of this principle. Furthermore, it has pioneered in the formulation of necessities of a true“state of law”via its verdicts made. The principle of state of law, still in the agenda today, has turned out to be an outlet in the constitutional amendments within the framework of integration to the European Union. With the constitutional amendments mentioned, remarkable steps have been made in the development of this principle. 153