Döviz futures piyasalar ve Türkiye'de uygulamadaki etkinliği
Futures exchange markets and the efficiency of practice in Turkey
- Tez No: 104989
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
1970'li yıllarda ortaya çıkan döviz piyasalarındaki dalgalanmalar ve 1980'li yıllarda gündeme gelen yoğun kısa vadeli para hareketleriyle birlikte döviz futures piyasasına ilgi artmıştır. Çalışmada döviz piyasalarının işleyişi ve döviz kurlarının belirlenmesindeki yöntemler, futures piyasalarındaki fiyatlama sistemiyle birlikte ele alınmıştır.Bu çerçevede döviz futures işlemleri ve bu işlemlerde kullanılan sözleşmelerin ayrıntılı incelemesi yapılmıştır. Bu incelemede döviz futures işlemlerinin genel olarak etkinliği tartışılmıştır. Bu arada diğer vadeli işlem türlerine (opsiyon, swap ve spread) de değinilmiştir. Son olarak Türkiye Ekonomisi'nde; finansal serbestleşme uygulamaları ve dalgalı kur politikalarıyla birlikte gündeme gelen döviz futures uygulamasının etkinliği tartışılmıştır. Çalışmada tanımlayıcı ve sorgulayıcı bir yöntem izlenerek; mevcut durum pratikten örneklerle ortaya konmaya çalışıldı. Bu çerçevede, dalgalı kurla birlikte uygulanan döviz futures piyasalarının etkinliği; ancak fiyat istikran ve politik istikrarı sağlandığı zaman, aşırı spekülasyona izin verilmeyen bir hukuki çerçevede sözkonusu olabilir.
Özet (Çeviri)
It has been highly interested in futures exchange markets by the exchange markets fluctuations in 1970's and the very short term money movements in 1980's. At the study, implementation of exchange markets and the methods of determination of exchange rates had been trying to explain with together the pricing system at futures exchange market. At this meaning/futures exchange market applications and the contracts which are used in this applications had been researched. In. this research, it is generally discussed the efficiency of futures exchange market. Besides, the other derivatives (options, swap, spread) had been shortly explained. Finally, after the implementation of financial deregulation and flexible exchange rate policies, the efficiency of futures exchange markets in Turkish Economy had been discussed. In this study, it had been followed descriptive and deductive methods and it had been given lots of example. In this meaning, the efficiency of futures exchange markets which is experienced together with the flexible exchange rate policy; if it is stabilisation of price and politic area, it can be convenience at the law execution which is not allow over speculation.