Bir sosyal siyaset vasıtası olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
The Social aid and solidarity foundations as a social policy means
- Tez No: 104990
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Siyaset Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
oz Vakıf, bir malın, esas olarak, bir gayri menkulün özel mülkiyetten çıkarak kamu mülkiyetine geçmesi anlamına gelir. Vakıf kavramının ortaya çıkışı konusunda kesin bir yargıya varmak mümkün olmamakla birlikte, Eski Türk topluluklarında, Roma ve Bizans'ta ve İslamiyet öncesi arap toplumunda, vakfın oluşumuna temel olabilecek vakıf benzeri kuruluş ların bulunduğu bilinmektedir. Bir çok bilim adamının birleştiği nokta vakıf kurumunun islamiyetin doğuşu ile kimliğini bulduğudur. Vakfın, özellikle Türk ve İslam dünyasında, 16-19 y.y.'lar arasında, sosyal ve iktisadi hayatta son derece önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Batılı bilim adamlarının 16, y.y. Türk - islam coğrafyasını“vakıf cenneti”olarak ifade etmeleri bu iddiayı destekler mahiyettedir. Osmanlı döneminde vakıfların ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçları karşılamanın yanında özel alanlarda da faaliyet gösterdiği görülmektedir. Esasen, günümüzde devletin temel görevleri arasında kabul edilen, eğitim, sağlık, bayındırlık ve belediye hizmetleri gibi hizmetler Osmanlı döneminde devletin asli görevi olarak kabul edilmemiş, bu hizmetler hayır sahiplerince kurulan vakıflar aracılığıyla karşılanmıştır. Osmanlı döneminde devletin bu yaklaşımı vakıflara tartışılmaz bir sosyal kurum özelliği kazandırmıştır. Bu özellileri ile Osmanlı vakıfları sosyal siyasete ilişkin önemli fonsiyonlan yerine getirmişlerdir. Cumhuriyet döneminde vakıflar, toplum ve devlet yapısındaki değişmeden nasibini almıştır. Cumhuriyet döneminin, sosyal, iktisadi ve en önemlisi de psikolojik zöellikleri vakıfların bu dönemde yerini“Tesis”'lere bırakmalarına nneden olmuştur. Ancak, Tesis kurumu toplumda beklenilen ilgiyi görmemiş ve nihayet vakıf kurumu eski kimliğine kavuşmuştur. Eski çağlardan günümüze vakıf kurumunun sosyal sorunların giderilmesine yaptığı katkı, o'nun sosyal siyaset ile ilişkisinin en temel dayanağıdır. Vakıfların, gelir - servet dağlımma etkisi ve gelirin yeniden dağlımını sağlayarak toplumsal dengenin sağlanmasına yaptığı katkı şüphesiz sosyal siyaset açısından sonderece önemlidir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, tıpkı tarihteki örnekleri gibi sosyal siyasete ilişkin önemli fonksiyonları yerine getirmektedir. Ancak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, kuruluş ve işleyişi ile klasik vakıflardan farklıözellikler göstermektedir. Kurucusunun, devlet oluşu, yöneticilerinin devlet memuru olması ve gelirinin büyük kısmını oluşturan fon'un özel yapısı bu vakfı klasik vakfılardan farklı bir yere oturtmaktadır. Hedef kitlesi, yürütme ve yardım faaliyetleri ile dünyada bir benzeri daha bulunmayan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarihi bir sosyal siyaset kurumundan türetilmiş özgün bir sosyal siyaset vasıtasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foundation means, to transfer a property from self owned to state owned. It's not clear where the term 'Foundation' came from but its known that in the old Turkish times, Rome and Bizantius there were establishments like foundations. Most of the sciencemen agreeed that the foundation found its meaning by the beginning of the Islamic society. It is clear that the foundations have very important roles in the Turkish and Islamic societies, especially in the economic and social life between the 16th and the 19th centuries. The western sciencemen declared the 16th century of the Turkish and Islamic geography as the ' Foundation Heaven'. In the Ottoman Empirement, foundations were acting not only to help the basic needs of a person but also to help the social needs. Today, the goverments' main purpose is to deliver the basic needs as education, health services and other kinds of services. These were not described as the main purposes of the goverment in the Ottoman times, and the foundations delivered these kinds of services to the people. Because of this the foundations became very important social establishments. By the beginning of the Turkish republic, the foundations started changing as the social life and the govermental life changed accordingly. The republican era's social, economic and the most importantly psychological changes caused the foundations leave their places to the 'Properties'. But the 'Properties' weren't as popular as the foundations in the eyes of the society so the foundations came back to their original meanings. From the old times, the foundations solved the social problems and this formed the basis of the foundations' relationship with the social politics. The foundations' effect on the distribution of the personal income and the wealth is also very important for the social politics. The social aid foundations are also functioning tremendously as their examples in the history..