Benlik teorileri ve modern Türk edebiyatında kadın benlikleri
Theories of self and women's self in modern Turkish literature
  1. Tez No: 104991
  2. Yazar: GONCA KIRTIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
öz Bu çalışmada, özne-nesne ilişkisine ait görüşler çerçevesinde benlik teorileri ve kadın benliklerine ilişkin tartışmalar incelenmektedir. Dolayısıyla çalışmanın ana eksenini modernizmin ve postmodernizmin özneye ait görüşleri oluşturmaktadır. Bu doğrultuda da kadın ve edebiyat ilişkisi incelenerek feminist edebiyat eleştirisinde kadın benliğine ilişkin tartışmalar ortaya konulmuştur. Modern Türk Edebiyatında ayrıksı bir duruşa sahip olan Sevim Burak'ın eserlerindeki kadın benliklerine bu tartışmalar ışığında yaklaşılmaya çalışılmıştır. Böylece, Burak'ın eserlerinde çizilen kadın tiplemelerinin kendilerini ve dünyayı algılayış biçimlerindeki farklılıkları açıklayabilecek bir bakış açısı geliştirmek amaçlanmıştır. ABSTRACT This is the study of the self theories and discussions on women's self with respect to subject-object relation. So, both the modernist and postmodernist approaches to the problem of subject is the basic issue for this study. In the light of these theories and debates, the relation between women and literature has been examined and discussions on women's self in feminist literary criticism have been brought up. These discussions have been used as a prop to understand women characters and their different ways of perception in the writings of Sevim Burak, an eccentric woman writer in the contemporary Turkish Literature. İİİ
Özet (Çeviri)