Turizimde çevre sorunları, sürdürülebilir turizm politikaları ve Şile turizm yöresinde turizmin sürdürülebilirliğinin araştırılması
Environmental problems in tourism, sustainable in the touristic locality of Şile
- Tez No: 105010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZ Günümüzde çevre sorunları çevre ve kalkınma politikaları ile bütünleşmiştir ve global çözümler uygulanmaktadır. Çevre sorunları çözümü ile ilgili“Sürdürülebilir Kalkınma”önem kazanmıştır.“Turizm Sektörü”Sürdürülebilir Kalkınma için önemlidir. Turizm olayının olumlu olarak gelişmesi tüketilmemiş ve korunmuş çevre ile mümkündür. Sürdürülebilir turizm ve çevre politikaları da çevresel sorunlara bağlı olarak gelişmektedir. Turizm endüstrisinden sürekli gelir sağlamak isteyen ülkeler çevre ve turizm politikaları ve planlarında“Sürdürülebilir Turizm Gelişimi 'ni kanıksayarak kararlar almalıdırlar. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çevre ve turizm ilişkisi üzerinde, ikinci bölümde çevre ve etkinliklerinin çevre üzerinde yarattığı olumlu ve olumsuz etkiler konusu üzerinde durulmuş ve son bölümde ise, sürdürülebilir turizm politikaları çerçevesinde Şile yöresinde turizmin sürdürülebilirliğine yönelik bir araştırma yani anket uygulaması yapılmıştır. Ayrıca bu anketin yorumlanmasına ve değerlendirilmesine yer verilmiştir. ABSTRACT Today, the environmental issues has been integrated with the environmental and developmental policies, and the global solutions are applied. ”The sustainable Development“ has been more important for the solution of environmental problems. ”Tourism Sector" is important for the Sustainable Development. The positive development of tourism is possible with a conserved and protected environment. The sustainable tourism and environment policies also develop depending on the environmental problems. The countries which want to obtain a continuous income from the tourism industry, has to take decisions for their environment and tourism policies and plans by becoming inured to the Development of Tourism. The study is constituted of three chapters. In the first chapter, the relation between the environment and tourism, and in the second chapter the subject of the positive and negative effects of the environmental and touristic activities on the environmental have been surveyed and in the last chapter, a research, that is a poll, directed towards the sustainability of the tourism in the district of Sile within the context of sustainable tourism policies has been out, and in addition, the comment and result of this poll have been included. iii
Özet (Çeviri)