Yalın üretimde toplam verimli yönetim ve bir uygulama
Total productive management at lean manufacturing and an implementation
- Tez No: 105018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Son yıllarda önemi gittikçe artan Toyota - Tam Zamanında Üretim (JIT) ile başlayan Yalın Üretim, müşterinin isteklerine yönelik tedarik ve üretim sisteminin verimli kullanılmasını amaçlar. İstenilen zamanda ve istenilen kalitede ürünün müşteriye ulaşabilmesi için üretim yeteneklerinin güçlü ve kayıpsız olması şartır.Üretim yeneklerinin güçlü olması demek kaynakların en etkin şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. Kaynakların verimli kullanılması ise JIPM (Japan Institute of Plant Maintenance ) tarafından yaygınlaştınlan ve yönetim stratejilerinde kabul görmüş Toplam Verimli Yönetim (Total Productive Management )metodolojisi ile mümkündür. 1970 yıllarda Toplam Verimli Bakım olarak adlandırılan TPM'in son yıllarda“Toplam Verimli Yönetim”olarak uygulanması sonucu TPM (Total Productive Management) üretimde yalın olabilmenin en iyi aracıdır.
Özet (Çeviri)
Lean manufacturing centered on empowering and supporting the people on the plant floor to carry out well-defined principles that guide the transition to lean production. Lean manufacturing companies strive for improvements in cost, quality, and delivery day-in and day-out. The ability to sustain lean manufacturing methods, maintain a culture of continuous improvement, and remain at world-class levels of cost and quality requires leadership at all levels of a client's organization. The mean of the strong manufacturing ability is effective utilization of resources. Also the effective utilization of resources is possible with Total Productive Management methodology that is accepted on management strategies and deployed by JIPM. TPM, which is called Total Productive Maintenance in 1970's, recently implemented as“Total Productive Management”and it is the best tool for lean manufacturing.