Türkiye'de kamu borç stokunun artışında yüksek reel faiz ve bankacılık sektöründeki oligopolcü yapının rolü: 1990-2000
The Role of high reel interest and oligopolian structure in the banking sector in the increase of public loan stock in Turkey
  1. Tez No: 105022
  2. Yazar: CEM MEHMET BAYDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı kalkınma çabasının bir aracı olan dışa açılmayı amaç haline getiren Türkiye Ekonomisi'nin ikilemini göstermektir. Kaynak ihtiyacının karşılamak ve kalkınmak için Türkiye 1980'lerde finansal serbestleşmeyle beraber dışa açılma stratejisini uygulamıştır. Bu strateji ile Türkiye gerek duyduğu kaynakları karşılamakla beraber, gelen dış kaynak kısa vadeli yüksek maliyetli ( yüksek faizli) olmuştur. Kamu, 1994'e kadar dışarıdan direkt, 1994'den sonra bankalar kanalıyla dolaylı olarak borçlanabilmiştir. Kamuya kaynak aktaran bankaların enflasyon ve kur riskinden dolayı istedikleri yüksek faizler, kamu bütçe dengesini bozmuştur. Özellikle 1994'den sonra risk primini azaltıcı kur, para ve maliye politikalarına rağmen, yüksek reel faizler, Türkiye Ekonomisi'nin kaldırabileceğinden daha büyük olmuş ve ekonomi politikalarından bağımsız ve kopuk bir yapı kazanmıştır. Bu nedenle kamu açıklarının yüksek faizlere neden olduğu sayı kabul edilmemekte, aksine yüksek faizlerin kamu açıklarım yarattığı iddia edilmektedir. ABSTRACT The aim of this study, is to show the dilemma of the Economy of Turkey which has transformed the opening to abroad into a goal, which is in reality an instrument of development effort. In order to meet the source requirement and to develop, Turkey applied in 1980's, the opening to abroad strategy in line with the financial liberalization. With this strategy, although Turkey has met the required sources, this foreing source has been of short term high coasted ( of high interest) Public, could borrow from abroad directly by 1994 but after that date, via banks. Banks which transfer source to public, demanded high interests because of the inflation and exchange risk and this disturbed the public budget balance Especially after 1994, in spite of application of policies of exchange rate, money and finance aiming at decreasing the risk premium, high interests continued to be current. High real interests brought about by financal liberalization were greater than the rate of those that can be supported by Economy of Turkey and gained an independent and disconnected structuse from economic policies. Because of this, it is not accepted the hypothesis that public deficits bring about high interests, it is claimed that, inversely, these are high interests which bring about public deficits.
Özet (Çeviri)