Ritz-galerkin study of circular waveguides with double T-septa
  1. Tez No: 10506
  2. Yazar: SAFFET AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET RITZ-GALERKİN YÖNTEMİYLE ÇİFT-SEPTUMLU DAİRESEL DALGA KILAVUZULARININ İNCELENMESİ AYGÜN, Saffet Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fatih CANATAN Eylül 1990, 63 sayfa T-şeklinde simetrik iki septumlu dairesel dalga kılavuzları, teorik olarak Ritz-Galerkin yöntemiyle çözümlenmiş ve dairesel, çıkıntılı dairesel, koaksiyel dairesel ve koaksiyel çıkıntılı dairesel dalga kılavuzları için elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldığında, en düşük iki TE modu için kesme frekansları ve band genişliği açısından daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Dairesel T-septumlu dalga kılavuzlarının tasarımlarında kullanılabilecek denklemler çıkartılmış ve grafikler oluş turulmuştur. Anahtar sözcükler : T-septum, çıkıntılı dalga kılavuzu, T-septumlu dairesel dalga kılavuzu BİLİM SAYISAL KODU: 609.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RITZ-GALERKIN STUDY of CIRCULAR WAVEGUIDES WJTH DOUBLE T-SEPTA AYGÜN, Saffet M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Fatih CANATAN September 1990, 63 pages Circular waveguides with T-shaped sep turns are analyzed theoretically by the Ritz-Galerkin technique and they are found to have superior cutoff and bandwidth characteristics for the lowest two TE modes, compared to the ordinary circular, ridged circular, coaxial circular and ridged coaxial circular waveguides. Equations and graphs are presented to facilitate the design of circular T-septum waveguides. Key words : T-septum, ridged waveguide, T-septum circular waveguide SCIENCE CODE: 609.04.01 111