Insulation coordination study for Hilal/İzmir gas insulated substation
- Tez No: 10509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
hilal/izmir gaz izoleli trafo merkezinde izolasyon koordinasyonu çalışması SERIFEKEN, Sedef Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bolumu Tez Yöneticisi : Doc.Dr. Nezih Güven ÖZET Bu tezde, gaz izoleli trafo merkezlerindeki ekipman ve guc trafosunun izolasyon seviyeleri en kotu olasiliklar düşünülerek arastirilmistir. Yeni bir teknoloji olarak Turkiyede de kurulma calismalari devam eden gaz izoleli trafo merkezlerinden izmir de bulunan Hilal gaz izoleli trafo merkezi calismalara örnek olarak alinmist ir. Devre conf igurasyonu ve yildirim darbelerinin parametreleri değiştirilerek en kotu şartlar ve parametrelerin izolasyon koordinasyonuna etkileri gözlenmiştir. Simulasyonlar“ Electro Magnetic Transient Program”paket programi kullanilarak yapilmistir. Yapilan turn simulasyonlar sonucu Hilal trafo merkezinin yildirim darbelerine karsi yeterli koruma altinda olduğu gözlenmiş, sonuç olarak gaz izoleli trafo merkezlerinin izolasyon seviyesinin düşürülebileceği belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler : gaz izoleli trafo merkezi (GIS), izolasyon koordinasyonu, yildirim darbesi,asiri gerilim ii
Özet (Çeviri)
INSULATION COORDINATION STUDY FOR HILAL/IZMIR GAS INSULATED SUBSTATION SERIFEKEN, Sedef Faculty of Engineering Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Nezih Guven ABSTRACT In this thesis, insulation levels of gas insulated substation equipment and transformer are determined by“worst case”approach. GIS concept is very new in Turkey, one of these installed substation, Hilal/Izmir, is chosen as an example of this study. Circuit configuration and lightning stroke parameters are used as variables to investigate the worst possible case and the effects on insulation coordination are also observed. Simulations are performed by Electro Magnetic Transient Program (EMTP). As a result of all simulations it is found out that, Hilal/Izmir gas insulated substation is protected in a quite safe margin. It is concluded that, lightning impulse withstand voltage level of GIS can be reduced. Key Words : gas insulated substation ( GIS), insulation coordination »lightning, overvoltages. Science Cade : 6D8.G2.Q6