Logical form and grammatical form in Bertrand Russell
Bertrand Russell'de mantıksal form ve gramatik form
  1. Tez No: 105127
  2. Yazar: AHMET HADİ ADANALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEO GRÜNBERG, YRD. DOÇ. DR. DAVİD GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
oz BERTRAND RUSSSELL'DA MANTIKSAL FORM VE GRAMATİK FORM Adanalı, Ahmet Hadi Tüksek Lisans, Felsefe Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Teo Grünberg Ortak Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. David Grünberg Ağustos 2001, 107 sayfa Bertrand Russell analitik felsefenin kurucularından biridir ve mantıksal form kavramını çağdaş dil ve mantık felsefesinin merkezi bir konusu haline getirmiştir. Russell'ın analiz kavramı onun felsefe, mantık ve matematik alanları hakkındaki düşünceleriyle yakından ilgilidir. Russell tüm felsefi problemlerin, gereği gibi analiz edildiğinde, mantıksal problemlere dönüştüğünü savunmaktadır. Ayrıca, matematiğin mantığa indirgenebileceğini ileri sürmektedir. Her iki durumda da, mantıksal form fikri ve önermelerin mantıksal formlarının analizleri önemli bir rol oynamaktadır. Russell doğal dilleri felsefi araştırmalarda bir araç olarak kullanılamayacak kadar eksik ve özürlü bulmaktadır. Ona göre, doğal diller içerdikleri kelimeler ve gramerleri açısından yanlış neticelere yönlendirmektedir. Doğal dillerde çok anlamlı ve anlamı belirsiz kelimeler bulunmaktadır. Ayrıca bu dillerde sözel açıdan anlamlı gibi gözükse de mantıksal açıdan bir anlam içermeyen ifadeler bulunmaktadır. Russell mantıksal dilin, doğal dillerin bu eksikliklerini giderdiğini savunmaktadır. Mantıksal form ve gramatik form arasındaki fark Russell'ın felsefesinin anahtar konularından birini oluşturur. Modern mantıksal form kavramının kökleri Russell'ın çalışmalarına götürülebilir. Russell'ın mantıksal form teorisi, doğal dillerin incelenmesine uygun gözükmemekle birlikte, yapılan çağdaş çalışmalar, özde Russellcı bir mantıksal formun doğal dillerin işleyişinde faal olduğunu destekler mahiyettedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LOGICAL FORM AND GRAMMATICAL FORM IN BERTRAM) RUSSELL Adanalı, Ahmet Hadi MS, The Department of Philosophy Supervisor: Prof. Dr. Teo Griinberg Co- Supervisor: Assist. Prof. Dr. David Griinberg August 2001, 107 pages Bertrand Russell is one of the founders of analytical philosophy and he made the concept of logical form a central study in the contemporary philosophy of language and logic. Russell's concept of analysis is closely related to his concept of philosophy, logic and mathematics. He believed that all philosophical problems, when fully analyzed, turn out to be logical problems; he also claimed that mathematics can be reduced to logic. In both cases, the notion of logical form and analysis of the logical forms of propositions play a crucial role. Russell considered natural languages unsuitable as tool for philosophical investigations. Natural languages, according to him, were misleading in their vocabulary and grammar. They had vague and ambiguous words, expressions, and sentences. They also contained linguistically meaningful but logically nonsensical expressions. Russell claimed that symbolic language of logic is a corrective for the defects of natural languages. The distinction between logical and grammatical form is a key concept for understanding Russell's philosophy. The roots of modern concept logical form in its variety can be traced back to the writings of Russell. Although Russell's theory of logical form seems as if inadequate for the study of natural languages, recent research tends to support that some kind of logical form, which is Russellian in essence, is valid for natural languages. iii