Deflationism about truth and the general form of sentence
Doğrulukta indirimcilik ve genel cümle biçimi
  1. Tez No: 399863
  2. Yazar: ARMAN BESLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Doğrulukta indirimcilik, kısaca, doğruluğun içerikli bir mefhum olmadığı ve indirgemeci bir felsefi çözümleme gerektirmediği yönündeki menfi iddiadır. İndirimcilik, birkaç ana tür olarak karşımıza çıkar; bu türlerin her biri bahsedilen menfi hakikatin belirli bir yönüne/tezahürüne odaklanır ve indirimci iddiayı bu yönden/bu tezahüre göre deyimleştirir. Bu çalışma, (1) yalın ama aydınlatıcı bir indirimcilikler tipleştirmesi önererek, (2) buradaki uygun tipi teşhis ederek ve (3) bu tipin önerilen tipleştirme haritasındaki yer belirlenimini yorumlayarak genel indirimci iddiayı yeniden deyimleştirmeye çalışmaktadır. Tipleştirme önerisi ise, mantıki çözümlemenin tabiatına ilişkin belli kavrayışların, ama bilhassa genel/soyut cümle biçimi izleğinin rehberliğinde yapılmaktadır. Çalışma, doğruluk indirimciliğine ilişkin ortaya çıkan yalın resmin, doğruluk koşulu temelli anlam açıklamasına dair içerimlerini göstererek sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Deflationism about truth is roughly the negative thesis that truth is not a substantial notion, and does not call for a reductive philosophical analysis. Deflationism comes in several main varieties, each focusing on a particular aspect/appearance of this negative fact, hence formulating the deflationary thesis under the guidance of that aspect/appearance. This study attempts to reformulate the deflationary thesis by (1) proposing a simple but illuminative typology of deflationisms, (2) detecting the correct type, and (3) interpreting the specification of the location of that type on the proposed typological map. The proposal is made under the guidance of certain insights concerning the nature of logical analyis, but specifically of the theme of the general/abstract grammatical form of sentence. The study concludes by showing the implications of the emerged neat picture of alethic deflationism with respect to the truth-conditional account of meaning.