An Examination of the relationship between gender role orientation and self-esteem in athletes and non-athletes
Sporcularda ve sporcu olmayanlarda cinsiyet rolü ve benlik saygısı ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 105168
  2. Yazar: CANAN KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI, YRD. DOÇ. DR. F. HÜLYA AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
oz SPORCULARDA VE SPORCU OLMAYANLARDA CİNSİYET ROLÜ VE BENLİK SAYGISI İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ Koca, Canan Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Sadettin Kiraza Ortak Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. F. Hülya Aşçı Eylül 2001, 176 sayfa Bu çalışmanın amacı sporcuların ve sporcu olmayanların cinsiyet rolü eğilimlerim ve öz-saygılarmı belirlemek ve bu iki psikolojik kavram arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya üniversite öğrencisi, 241 kadın (Xage= 22.05 ± 2.52), 222 erkek sporcu (Xage= 22.49 ± 2.32) ve sporcu olmayan 203 kadın (Xage= 22.49 ± 2.32) ve 175 erkek (Xage= 22.26 ± 3.06) katılmıştır. Deneklerin cinsiyet rolü eğilimlerini belirlemek için Bern Sex Rolü Envanteri ve öz-saygılarmı belirlemek için de Harter Üniversite Öğrencileri için Kendini Algılama Envanteri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXAMINATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN GENDER ROLE ORIENTATION AND SELF-ESTEEM IN ATHLETES AND NON- ATHLETES Koca, Canan M.S., Department of Physical Education and Sport Supervisor: Assist. Prof. Dr. Sadettin KIRAZCI Co-Supervisor: Assist. Prof. Dr. F. Hülya AŞÇI September, 2001, 176 pages The purpose of this study was to determine the gender role orientation and self-esteem of athletes and non-athletes and to investigate the relationship between these two psychological constructs. The participants of this study included 241 female athletes (Mage= 22.05 ± 2.52), 222 male athletes (Mage= 22.49 ± 2.32) 203 female non-athletes (Mage= 22.49 ± 2.32) and 175 male non-athletes (Mage= 22.26 ± 3.06). Bern Sex Role Inventory (BSRI) and Harter Self-Perception Profile for University Students (HSPP) were administered to determine gender role orientation and self-esteem of participants respectively.