The Idea of Eurasianism and its impact on Turkish foreign
Avrasyacılık fikri ve Türk dış politikasına tesiri
- Tez No: 105194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
KISA ÖZET İSA AFACAN Ağustos 2001 ALTERNATİF BİR PARADİGMAYA DOĞRU: TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA AVRASYACILIK Bu tezin amacı Türkiye özelinde Avrasyacılık'ı incelemektir. Sovyetler Birliği 'nin dağılmasıyla Türk Cumhuriyetleri ortaya çıktı. Daha önce görülmemiş bir şekilde gelişen olaylar ve fırsatlar Türk dış politika yapımcılarını şoke etti ve onları yenilenen jeopolitik şekillenmeye adapte olmaya zorladı. Bu noktada 1920' lerin Rusyasında jeopolitik bir düşünce akımı olarak ortaya çıkan ve 1990 sonrası tekrar palazlanan bir ideoloji olarak A vrasy acılık akademik mahfillere gelmeye başladı. Fakat Türk dış politikasındaki Avrasyacı eğilim neredeyse hiç tartışılmadı. Bu çalışma bu boşluğu doldurmaya gayret etmekte, ve yeni bir akademik tartışmayı başlatmayı hedeflemektedir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, Avrasya fikrinin jeopolitik evrimini anlatmaya çalışmaktadır, ikinci bölüm, Rus tarihi kontextindeki Avrasyacılık'in dünü ve bugününü araştırmaktadır.Üçüncü bölüm, kimlik, milli çıkar ve dış politika bağıntısını konstrüktivizm teorisi ışığında anlatmaya çalışmakta, Türk dış politikasındaki değişim ve dönüşümü vurgulamaktadır. Son bölüm, Türk dış politikasının genelde Avrasya, özelde ise Orta Asya devletleriyle olan ilişikileri ele alınmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Isa AFACAN August 2001 TOWARDS AN ALTERNATIVE PARADIGM: EURASIANISM IN TURKISH FOREIGN POLICY This thesis aims at the investigation of the Eurasianism in Turkish context. After the dissolution of Soviet Republics, a number of Turkic states came into being. This unprecedented opportunity have shocked Turkish foreign policy makers, and forced them to adapt this geopolitical reconfiguration. At this point, Eurasianism, a geopolitcal thought that was firstly initiated in Soviet Russia in 1920s and refreshed after 1990, came to the fore of scholarly discussion. However, in turkey, there is nearly no research about Turkish version of Eurasianism. This study aims at starting a academic discussion and tries to fill this vacuum. The study is composed of four chapters. In the first chapter, it is tried to explain the geopolitical evolution of the idea of Eurasia. How Mackinder's 'heartland theory' shaped the discourse of Eurasia is examined. Second chapter is to give a brief account of historical and contemporary Eurasianism in Russian historical context. Third chapter is trying to draw a theoretical framework for understanding identity, national interests and foreign policy nexus with the analitical tools of Constructivism. The final chapter is trying to depict a post-Cold War picture of Turkey in relation to Eurasia, especially in Central Asian states. VI