Mahfil dergisi -inceleme, tahlil, fihrist- (2 cilt)
Mahfil periodical-research,index selected article
  1. Tez No: 105198
  2. Yazar: ZEKERİYYA KANTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
ÖZET Tâhirü'l-Mevlevî tarafından 1920-1926 yıllan arasında aylık olarak çıkarılmış olan Mahfil dergisinin 68 sayılık tam koleksiyonu taranarak hazırlanan tezimizin birinci bölümünde, dergiciliğin tarihi gelişimiyle birlikte Mahfil'in bu tarihçe içindeki yerinden, şekil ve muhteva özelliklerinden, son olarak da yazar kadrosundan bahsettik. Mahfil' le ilgili bilgilere ulaşmada kolaylık sağlayacağım düşündüğümüz iki tabloya da yine bu bölümde yer verdik. İkinci bölümümüz olan“Yazar Adlarına Göre Fihrisf'te dergideki tüm yazılan yazarlanmn isimleri altında gruplandırdık. Bunu yaparken yazarlan alfabetik sırayla yerleştirdik. Yazan belli olmayan yazılan ise fihristin sonundaki ”İmzasız“ bölümünde gösterdik. ”Konulara Göre Fihrist" adını taşıyan üçüncü bölümde listelediğimiz yazılan, ilintili olduğu her bir konu başlığının allında gösterdik. Çalışmamızın dördünce bölümünde ise Mahfü'den seçtiğimiz yazıların transkripelerine yer verdik. Özellikle edebiyatla ilgili yazılan tercih ettiğimiz bu bölümdeki yazılan sıralarken, konulara göre düzenlediğimiz fihristin sırasına riayet ettik. Tezimizin son bölümünü ise çalışmamız esnasında faydalandığımız kaynaklan gösteren ayrıntılı bir bibliyografyaya ayırdık. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn the first part of our thesis, we scanned the complete collection of montly Mahfil magazine, which was published between 1920 and 1926 by Tâhirü'l- Mevlevî. We studied the historical development of magazine publishing, the place and role of Mahfil in this history the form and content properties of Mahfil, and its contributors. In the first part of the thesis we included two tables, to help people get information abaut Mahfil. In the second part, entitled as“Index of Contributors”we classified all the articles under the names of the contributors. We arranged the. names of the contributors alphabetically. The anonymous articles were classified as“unsigned”and put at the end of the index. In the third part, entitled as“Index of Subject Matters”, we classified the articles under the name of topics. In the fourth part ve included the transcriptions of the articles we chose. We preferred articles about literature and we arranged the articles according to the index of subject matters. In the last part we prepared a detailed bibliography showing the resources which we used while preparing the thesis. m