Computerization of quantity measurements and cost estimation in civil engineering
- Tez No: 10525
- Danışmanlar: ENGİN ERANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET İNŞAAT MÜHENDİSLİ?İNDE METRAJ VE MALİYET HESABININ BİLGİSAYARA UYARLANMASI AKSÖZ, Selçuk Hakan Yüksek Lisans Tezi, inşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : öğr. Gör. Engin Erant Eylül 1990, 163 sahife Bu çalışmada maliyet hesabı ve malzeme, makina, işçilik konularında proje yönetiminin parçası olarak bir sistem geliştirilmiş ve bu sistem ile bir bilgisayar paket programı yazılmıştır. Piyasada hakediş hazırlanmasında kullanılabilecek maliyet hesabı yapmayı amaçlayan bilgisayar paket programları vardır. Ancak bizim amacımız yapılmış veya yapılacak işler, kullanılmış veya kullanılacak malzemeler, harcanmış veya harcanacak işçilikler üzerinde şantiye idaresini kontrol etmek ve aynı zamanda aynı data ile diğer bilgisayar programlarının yaptığı maliyet hesabını (hakedişi) yapabilmektir. Bu çalışmadaki sistem yapılacak işlerin metraj hesaplarının tamamlanmasından sonraki Bayındırlık Bakan lığının standardları çerçevesindeki işlemleri kapsar.Bu programın, ilk işler bittikten sonra, temel ihtiyacı yalnızca şantiyede yapılan imalat işleri durum tespitlerinin imalat yerleri için data olarak bitip, bitmediğinin işaretlenmesidir. Bu data ile nakliye ve malzeme hazırlık miktarları tespit edilir ve sonuçlar otomatik olarak hazırlanır. Sonuçların bazıları yapılan işlerin maliyet hesaplarının (hakedişlerin) hazırlanması, bu işlerde kullanılan malzemeler, yapılmış işçilikler, yapı araçları gibi kaynakların kullanılmış veya ihtiyaç miktarlarının hesapları ve hangi iş ne durumda olduğunun görülmesi gibidir. Bu programın yardımı ile belirlenmiş herhangi bir işin kaynaklarının standardlara göre hesaplanmış miktarları ile kullanılmış miktarlar arasın da bir karşılaştırma yapılabilir. Aynı zamanda CPM, PERT gibi iş, malzeme ve işçilik programları kolay bir çalışma ile düzeltilebilinir veya kontrol edile- bilinir. Sonuç olarak, bu geliştirilmiş sistem ve yazılmış bilgisayar programı ile şantiye çalışmalarının iyi veya kötü yönde olup, olmadığı ve o işin yapılabilirliği kontrol edilebilir. Anahtar kelimeler : Bilgisayar, bigisayar programı, proje yönetimi, şantiye, kontrol, maliyet hesabı, kaynak miktarları. Bilim kodu : 624.03.02 vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTERIZATION OF QUANTITY MEASUREMENTS AND COST ESTIMATION IN CIVIL ENGINEERING AKSOZ, Selçuk Hakan M.S. in Civil Eng. Supervisor : Instructor Engin Erant September, 1990, 163 pages In the present study, a system is developed and a computer package program is written with this system to make cost estimation and inspection of construction-site on the subject of works, materials, construction machines, labors as a part of the project management. There are computer package programs in the market, aimed to estimate cost of works that is used for the monthly payements of works. But our aim is to elimi nate hand calculations of technical works and to control the construction-site management on works made or will be made, materials used or needed, labors spend or will be spent, at the same time, to estimate the cost of works (monthly payements) with the same data, as the other computer programs do. iiiThe system in this study, involves the procedures, after the quantity measurements of the works that will be made are completed, within the standards of the Ministry of Public Works and Settlement of Turkey. The basic need of this program, after the initial works are completed, is only the condition determinations of works made in the construction-site, to mark they are finished or not, as the data for the construction places of units. With this data, the amounts of transportations, prepared materials are estimated automatically. Some of the results of the program are the cost estimation of works (monthly payements), the quantity measurements of resources like materials, labors, construction machines used or needed amounts, to see which job is in what position, etc. With the help of this program, the com parison can be made for the amounts of recources in a specified job calculated with standards and used in field. However, it is also possible to see or control of construction position of the work-site. That is a chance to check or update the work, material and labor programs like CPM, PERT, etc. with an easy working. As a result, with this system developed and com puter program written the job-site works can be con trolled whether it is on the right position or not, and to make this contract or job is feasible or not. ivKey words : Computer, computer program, project management, construction-site, controlling, cost estimation, quantity measurements of recources. Science code : 624.03.02