Ortaöğretim başarı ölçütleri ile ÖSS puanları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation on relation between secondry education achievement criterion and points of student selection examination
  1. Tez No: 105317
  2. Yazar: İBRAHİM KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHATTİN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ortaöğretim başarı ölçüleri ile ÖSS puanları arasındaki ilişkinin ortaya konmasına çalışılmıştır. Böyle bir ilişkinin ortaya konabilmesi için, ilk önce ortaöğretim mezuniyet notları ile ÖSS puanları arasındaki ilişkiye bakılmış ve daha sonra ortaöğretimdeki kol farklılığının ÖSS'na etkisi araştırılmıştır. Ardından haftalık ders müfredat programının ÖSS'nda test ve alt testlerinde sorulan sorularla ilişkisi araştırılmıştır. Son olarak, araştırma kapsamına dahil edilen okulların fen kollarından mezun olan onar kişilik öğrenci grupları seçilerek, bu öğrencilerin ortaöğretimde fen kolundaki derslerden gösterdiği başarı durumları ile ÖSS'nda Fen Bilimleri alt testinde gösterdikleri başarı durumları karşılaştırılmıştır. Araştırmada örneklem grubu olarak, Erzurum ili merkezinde bulunan İbrahim Hakkı Fen Lisesi, Erzurum Anadolu Lisesi, Erzurum Lisesi ve Erzurum Cumhuriyet Lisesi seçilmiştir. 1999 ve 2000 yıllarında yukarıdaki okullardan mezun olan öğrencilerin mezuniyet notları ve ÖSS puanları ilgili okullardan elde edilmiş ve elde edilen verilere Anova varyans analizi, Duncan testi, korelasyon, standart sapma gibi bir takım istatistiki analizler uygulanarak, analiz sonuçları değerlendirilmiş olup, analiz sonuçlarından ortaöğretim başarı ölçütleri ile ÖSS puanları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the relationship between students' success in secondary level and their marks in ÖSS (University Selection Examination) was investigated. In order to do this, first of all the relationship between students' graduation marks and their marks in ÖSS was looked. Later on, the effect of difference in subjects studied at secondary level on ÖSS was investigated, and then the effect of weekly course content on the questions asked in tests and sub-tests in ÖSS was looked. Finally, ten students who graduated from science department of participating schools were selected. Their success science courses and their success in Science Test in ÖSS was compared. In this research, sample was selected from schools in Erzurum city center such as Ibrahim Hakkı Fen Lisesi, Erzurum Anadolu Lisesi, Erzurum Lisesi and Erzurum Cumhuriyet Lisesi. Students' graduation marks were obtained from their schools where they graduated in 1999-2000 and data was analyzed by using different statistical tests such as ANOVA, Duncan Test, correlation, standard deviation and results were discussed. The results suggest that there is a statistically meaningful relationship between secondary level success measures and marks gained in ÖSS.