Folik asitin biyolojik arıtma verimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of effect of folic acid on biological treatment efficiency
  1. Tez No: 105340
  2. Yazar: ELVAN ŞENÖRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET FOLIKASIDIN BİYOLOJİK ARITMA VERTMI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ Biyolojik atıksu arıtma tesislerinde çeşitli nedenlerden dolayı verimsizlik yaşanabilmektedir. Bu konuda Amerika'da yakl. 35 yıl önce yapılan araştırmalarda bu tür tesislerde vitamin eksikliği üzerinde durulmuştur. Bunun sonucunda en çok eksikliğine rastlanan vitamin olarak Folikasit tespit edilmiştir. Biyokütle'için antistres maddesi ya da oksijen vitamini görevi gören Folikasit kullanımı sonucunda arıtma veriminde artışlar görülmüştür. Folikasidin biyolojik atıksu arıtma tesislerine sürekli beslenmesinin yam sıra, hangi dozajda kullanıldığı, nasıl seyreltildiği ve biyolojik atıksu arıtma tesisinin neresinden dozlandığı da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma sırasında, çeşitli biyolojik arıtma sorunlarıyla karşı karşıya olan seçilmiş bir evsel (300 m3/gün) ve bir endüstriyel (250 m3/gün) atıksu arıtma tesisinde biyolojik havuza Folikasit dozajı uygulanmış ve bu ilavenin söz konusu arıtma tesislerinin verimi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu esnada arıtma tesisine gelen atıksu debileri, biyolojik arıtma verimi ile ilgili parametrelerin biyolojik havuza giriş ve çıkıştaki değerleri, biyolojik havuzdaki biyokütle ile ilgili değerler mümkün olduğunca izlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sırasında metal sanayi atıksu arıtma tesisinde çıkış KOİ değeri 88-106 mg/L gibi son derece iyi bir düzeye kadar indirilmesi başarıldı. Evsel atıksu arıtma tesisinde ise çıkış KOİ değerleri maksimum 60 mg/L civarına kadar indirildi ve son derece stabil deşarj değerleri elde edildi. Folikasit dozajının kesildiği durumlarda elde edilen yukarıdaki sonuçların sürdürülemediği belirlendi. Dozaj 1 ppm'den 0,2 ppm'e düşürüldüğünde çıkış KOİ ve BOİ5 değerlerinde % 80-100 arasında kötüleşme görüldü. Folikasit dozajı 0,4 ppm'e yükseltildiğinde ise tesis çıkış değerleri eski değerlerine yükseldi. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF EFFECT OF FOLIC ACID ON BIOLOGICAL TREATMENT EFFICffiNCY Because of secveral reasons, loss of efficiency occurs in biological waste water treatment plants. 35 years researches in the states about this topic pointed out a vitamin leakage. As a result folic acid has been determined as the most missing vitamin. Folic acid, which acts as antistress factor and oxygen vitamin, has improved efficiency of waste water treatment plants. The dosage of folic acid to the system continuously is as important as the dosage rate. Moreover, how the solution has been prepared and the dosage point have also high importance. In this study one domestic (300 m3/gun) and one industrial (250 m3/gun) waste water treatment plant have been chosen to test folic acid and its efficiency at the mentioned treatment plants has been investigated. Meanwhile the flow and parameters, which are related to the waste water treatment efficiency in the inlet of the aeration basin, inside the basin and at the outlet have been tried to follow as much as possible. During this study, the metal industrial waste water treatment plant COD discharge value reaches quite stabil results such as 88-106 mg/L. The Effluent COD value at the outlet of the domestic waste water treatment plant has been reduced down to 60 mg/L and so stabil discharge values are reached. In case of interrupting the regular dosage of folic acid, a loss of the above mentioned efficiency has been determined. A reducement of the dosage from 1 ppm to 0,2 ppm has resulted in corruption of the the COD and BOD5 discharge values as their increase in the range of 80-100 %. When the dosage has been increased to 0,4 ppm, the effluent values became their former values. XIII