Bazalt agregasıyla üretilen betonun kırılma parametrelerinin incelenmesi
Examination of the fracture parameters of concrete produced with basalt aggregate
- Tez No: 860863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM YILMAZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsanoğlu yeme ve içme gibi temel ihtiyaçlarından sonra hayatını daha güvenlikli geçirebilmek için barınmaya ihtiyaç duyar. Nüfusun hızlı artması ve gelişen inşaat sektörüne bağlı olarak sürdürülebilir çözümlere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüze kadar birçok yapı malzemesi kullanarak barınma ihtiyacını karşılamakta olan insanoğlu zamanla hazır beton üretmeye başlamıştır. Günümüzde hazır betona olan talebin artışı aynı zamanda agregaya olan talebin artmasına da sebep olmuştur. Hazır betonda kullanılan agregaların azalması hazır beton sektöründe agrega kaynaklarını araştırmaya ve alternatif agrega bulmaya yöneltilmiştir. Sert, yoğun bir volkanik kayaç olan bazalt dünyanın birçok bölgesinde bulunabilmektedir. Bu çalışmada, agrega malzemesi olarak Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin il sınırları içerisinde yer alan Karacadağ'da bazalt türü olarak tanımlanan doğal kayalar kullanılmıştır. Doğal kaya bazalt agregasının özgül ağırlığı, su emme kapasitesi ve kil oranı belirlemiştir. Daha sonra bazalt agregası ile üretilen betonun kırılma parametreleri analiz edilmiştir. Bazalt agregasına çimento, su ve katkı malzemesi ilave edilerek beton numuneleri üretildi. Betonun mekanik dayanımları, kırılma mekaniği modellerinden İki Parametreli Model ve Efektif Çatlak Modeli ile analiz edilmiştir. Maksimum agrega boyutu 12 mm ve 19 mm olan agregalarla karşılaştırmak için dört karışım oranı serisi kullanıldı. Çalışmada üretilen betonun su/çimento oranı 0.45 olup, seçilen çimento dozajları 300 ve 350 olarak belirlenmiştir. 150×150×150 mm çentikli küp numuneler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
After meeting basic needs such as food and drink, humans require shelter to lead a more secure life. The rapid increase in population and the evolving construction sector continually necessitate sustainable solutions. Over time, humans have met their housing needs by using various construction materials, and the demand for ready-mixed concrete has grown in parallel with the development of the construction industry. The increased demand for readymixed concrete has also led to a higher demand for aggregates. The decrease in the availability of aggregates used in ready-mixed concrete has prompted research into aggregate resources and the exploration of alternative aggregates. Basalt, a hard and dense volcanic rock, can be found in many regions of the world. In this study, natural rocks identified as basalt in the Karacadağ region within the Diyarbakır, Şanlıurfa, and Mardin provinces of Turkey's Southeastern Anatolia Region were used as aggregate materials. The specific gravity, water absorption capacity, and clay content of the natural basalt aggregate were determined. Subsequently, the fracture parameters of concrete produced with basalt aggregate were analyzed. Concrete samples were produced by adding cement, water, and admixture to the basalt aggregate. The mechanical strengths of the concrete were analyzed using the Two-Parameter Model and Effective Crack Model from fracture mechanics. Four mix ratio series were used to compare aggregates with maximum particle sizes of 12 mm and 19 mm. The water/cement ratio of the concrete produced in the study was 0.45, and the selected cement dosages were determined as 300 and 350. Notched cube specimens with dimensions of 150×150×150 mm were used in the experiments.