Seviye karışım spektroskopisi tekniği ile çekirdek kuadrupol momentinin incelenmesi
Study of quadrupole moment of nuclei with the level mixing spectroscopy technique
- Tez No: 105341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Seviye Karışım Spektroskopisi Tekniği ile Çekirdek Kuadrupol Momentinin İncelenmesi Birleştirilmiş elektrik kuadrupol ve magnetik dipol etkileşimin yol açtığı seviye kanşımımn spektroskopik olarak belirlenmesine dayanan LEMS ( Level Mixing Spectroscopy ) yöntemi, nükleer çekirdeğin yüksek spinli izomer seviyelerinin elektrik kuadrupol momentini ölçmek için kullanılabilir. Bu çalışmada, 119I izotopunun 9/2+ izomer seviyesinin kuadrupol momenti seviye karışım spektroskopisi ile incelenmiştir. 119I izotopunun izomer seviyesi Tl host materyal içersine yerleştirilen 109Ag hedef kullanılarak, 109Ag(13C,3n)119I ağır iyon füzyon-evaporasyon tepkimesi ile oluşturuldu. 34.6 ns yan-ömürlü izomer seviyeden yayınlanan 307.3 keV enerjili E2 geçişi ile 207.8 keV enerjili Mİ, E2 karışık geçişnin anizotropisi dışardan uygulanan magnetik alanın fonksiyonu olarak belirlendi ve radyasyon parametreleri A2, A4 elde edildi. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Study of Quadrupole Moment of Nuclei with the Level Mixing Spectroscopy Technique The LEMS ( Level Mixing Spectroscopy ) method based on the spectroscopic determination of level mixing ratio due to a combined electric quadrupole and magnetic dipole interaction can be used to measure the elevric quadrupole moment of hig spin isomers. In this work, the quadrupole moment of 9/2+ isomeric state in U9In was investigated applying the Level Mixing Spectroscopy Method. The isomeric state was populated by Ag(13C,3n)119I heavy-ion fusion-evaporation reaction using 109Ag target implanted in Tl host material. The anisotropics of the 307.3 keV gamma line E2 transition and 207.8 keV gamma line Ml, E2 mixing transition emitted from the decay of the 34.6 ns half-life isomeric state were detected as a function of externally applied magnetic field and the radiation parameter A2, A4 were deduced. VIII