Doku benzeri materyaller için ağır iyon iz yapı modelinin mikrodozimetrik parametrelendirilmesi
Microdosimetric parameterisation of heavy ion track structure model for tissue like materials
- Tez No: 105366
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Doku Benzeri Materyaller İçin Ağır İyon İz Yapı Modelinin Mikrodozimetrik Farametrelendirilmesi Mirodozimetre, mikroskopik ortamda enerjik iyonların fiziksel enerji dağılımını inceler ve bu fiziksel dağılımın radyobiyolojik etkinliklerini araştırır. Mikrobiyolojik ve biyolojik olan ortamlarda radyasyonun fiziksel enerji dağılım karakteristiğini tam olarak tanımlayabilmek için Lineer Enerji Transferi'ni(LET) başka bir deyişle durdurma gücünü bunun yanında ikincil elektronların radyal enerji dağılımlarımda bilmek gerekir. Çünkü ikincil elektronlar toplam doz spektrasma katkıda bulunmada önemli rol oynarlar, fakat sadece bunları bilmemiz mikrodozimetre açısından yetersiz kain*. Bu bakımdan, biyolojik ortamda mikrodozimetrik enerji dağılımım bulmak ancak lineal enerji dağılımını saptamakla mümkündür. Bu çalışmada 10 keV-1 GeV arasında değişen enerji değerlerine sahip *£[, 2He, 6C, 7N, 80, 10Ne, 18Ar, ^e iyonlarının kemik, kemik iliği, su ve subuhan gibi farklı ortamlarda doz dağılımlarının mikrodozimetre açısından incelenmesi ve mikrodozimetrik parametrelendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmadaki hesaplamalarda ağır iyon izlerinin mikroskopik hedeflerde enerji depolama dağılımları Monte Carlo simülasyon yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Bu amaçla, önce istenilen hedef ortamın özellikleri J. F. Ziegler, J. P. Biersack ve U. Littmark'ın Monte Carlo yöntemi kullanılarak geliştirdikleri SRIM programından seçilip ortamın bir simülasyonu yapılmıştır ve programdan alman verilerin yardımıyla bu çalışma için geliştirilen“Doz Hesaplanması”programında hesaplamalar yapılmıştır, öncelikle, (y) event size başka bir deyişle lineal enerji saptanıp, ortalama doz lineal enerji (yD ), doza bağlı ortalama spesifik enerji (zD ), D dozu ve radyasyon kalite faktörü (Q) gibi iyonun mikrodozimetrik parametreleri farklı enerji değerleri için elde edildi ve sonuçlar Önceden elde edilmiş verilerle karşılaştırıldığında uyum sağladığı görüldü. Bu çalışmada geliştirilen“Doz Hesaplanması”isimli programdan, çeşitli enerji değerlerine karşılık farklı materyaller için elde edilen zD ve yD çıkış verileri Ekler Bölümü'nde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Microdosimetric Parameterisation of Heavy Ion Track Structure Model for Tissue Like Materials Microdosimetry examines physical event deposition distribution of energetic ions in a microscopic system and investigates radiobiological effectiveness of the particular type of ion irradiation. In order to define physical event distribution characteristics of a radiation in microbiological and biological systems, one must know Linear Energy Transfer (LET) in other word Stopping Power, besides radial energy distributions of secondary electrons. Where, secondary electrons play an important role in contribution to total dose D. But, the information on only these parameters is insufficient from the point of microdosimetry. For these reasons, discovering microdosimetric energy distribution in biological system needs to the evaluation of lineal energy deposition distribution. This study aims the investigation of dose distributions of rH, 2He, 6C, 7N, 80, 10Ne, 18Ar, ^e ions with energy values between 10 keV-1 GeV in various systems such as bone, bone marrow, liquid water and water vapour in terms of microdosimetry and parameterisation microdosimetrically. In this study, energy deposition distributions by the way of heavy ion tracks structure in the targets were computed by Monte Carlo simulation method. First of all, the features of the target were selected from SRIM program, which is developed by J. F. 2iegler, J. P. Biersack and U. Littmark by the help of Monte Carlo method, and a simulation of the system was made. All computations were done in“Doz Calculation”program, by which we developed for this study, which uses of the SRIM's output. Firstly, event size (y) or lineal energy was evaluated, dose mean (yD ), dose mean specific energy (zD ), total dose (D) and radiation quality factor were obtained in various energy values and the results were seen to be in conformity with preceding data. Output data of zD and yD were obtained for different materials against various energy values from“Doz Calculation”program, and program itself, are listed in Appendixes. VI