Lise fizik eğitiminde bir model olarak pulsarlarların fiziği
As A model the physics of pulsars in lycee physics educatian
  1. Tez No: 105367
  2. Yazar: RAFET KAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARIKAN, PROF. DR. ALİ ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu lisans üstü tezinin amacı en başarılı, yetenekli öğrencilere fizikte en yeni gelişmelerinin bazılarım anlatmak, bu konularda onları fikir sahibi yapmak, fizikte kullanılan modelleri tanıtmak, metodoloji ve analizin prensiplerini vermek ve bilimsel düşüncenin temel kurallarım öğretmektir. Bu çalışmada seçilen konu üzerinde bazı fizik modellerin tanıtılması, analoji ve benzerlik kurularak uygulamaların kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Pulsarlarla ilgili oldukça fazla bilgi özet ya da sadece belirli formüllere dayanarak mevcuttur. Bu bilgiye giden yolları göstererek, fizik yasaları üzerinde mantık zincirleri kurarak formüllerinin bir çoğu bütünlük içinde çıkartılmıştır. Ayrıca astronomide ve astrofizikte bazı yöntemler üzerine durulmuş ve yıldızların bazı temel özellikleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. TÜBİTAK tarafından desteklenen ve yürütülen olimpiyat çalışmaları için bu çalışma bir kaynak niteliğinde olabilir. Ülkemizde bu çalışmaları destekleyecek çok az çalışma mevcuttur. Diğer konularda da uygun modellerin geliştirilmesi bu çalışmalara sağlam zemin oluşturabilir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this master's thesis is to explain the most recent developments in astrophysics to the most successful and competent high school students, to inform some of them about these issues, to introduce the models used in physics, to give the principles of methodology and analysis, and to teach the basic rules of scientific thought. This study is aimed to introduce some physics models, to facilitate applications by analogy. A great deal of data about pulsars is available to high school students only as summary or formulas. Most of the formulas here are derived in integrity by showing the derivation with logical chains based on physics laws. Moreover some methods of astronomy and astrophysics are clarified and information on basic properties of stars is given. This study can be a source for Olympic studies that have been supported and carried out by TÜBİTAK. Only a few sources are available to support such studies in our country. Similar treatments of other subjects can provide a broad base for these studies. VII