Computer aided design of bucket type elevators and belt conveyors
  1. Tez No: 10538
  2. Yazar: S.SELÇUK SAĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET KOVALI YÜKSELTİCİLERİN VE BANTLI KONVEYÖRLERİN BİLGİSAYAR YARDIMI İLE TASARIMI SA?ER, S. Selçuk Yüksek Lisans Tezi, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Birol KILKIŞ Ağustos 1990, 144 sahife Özellikle yığma türde malzemeler için en etkin taşıma sistemlerinden biri de sürekli taşıma makineleridir. Bu tip maki neler malzemenin çabuk, ekonomik ve daha kolay taşınmasını sağlarlar. Diğer taraftan özellikle tanecikli malzemelerin yüksek eğimlere yada dikey olarak taşınmasında kovalı yükselticiler uygundur. Bu araştırmada, bantlı konveyörlerin ve kovalı yükselticilerin tasarımını yapacak bir bilgisayar programı yazıldı. Program etkileşimli olarak çalışır ve böylece, tasarım sırasında bazı önemli kararlar kullanıcıya bırakılır.Program BASIC programlama dili ile, Macintosh Plus kişisel bilgisayarları için yazılmıştır. Ancak Macintosh II bilgisayarlarında da kullanılabilir. Program bütün tasarım sonuçlarını standartlaştırır ve tasarım ilgili TSE, DİN ve ISO standartlarına uygundur. Program içinde kullanılan bütün standart tablolar bir bilgi bankasında toplanmıştır. Bu tablolara yazma ve geliştirme imkanı, programa dahil edilmiştir. Tasarım sırasında ekran görüntüsü, istenildiği zaman yazıcıdan A4 boyutunda bir kağıda aktarılabilir. Ayrıca tasarım sonunda elde edilen sonuçlar için bir rapor da yazıcıya aktarılabilir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar yardımı ile tasarım, bantlı konveyörler, kovalı yükselticiler, yığma malzeme götürülmesi. Bilim Dalı Sayısal Kodları : 625.02.01, 625.02.07 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN OF BUCKET TYPE ELEVATORS AND BELT CONVEYORS SA?ER, S. Selçuk M. S. in Mechanical Eng. Supervisor : Prof. Dr. Birol KILKIŞ August 1990, 144 pages One of the most effective transportation systems especially for bulk materials is continuous conveyors. They enable to transport materials quickly, economically and with rather simple means of handling. On the other hand for transportation needs involving steep grades and elevations, bucket type elevators are suitable especially for granular materials. In this study a computer program has been developed in order to provide a computer aided design tool for both bucket type elevators and belt conveyors. Operation of the program is Interactive. Thus, some critical decisions during the design can be made by the designer, himself. iiiThe program has been written in BASIC programming language for Macintosh Plus personal computers. It can be also used in Macintosh II computers. The computer program standardizes all design results and the design conforms the relevant TSE, DIN and ISO standards. All standard tables used in the program, are available in the database. Editability and updateability of these tables have been incorporated in the program. During design calculations, a copy of the screen image can be printed out on A4 size paper at any time. In addition, a design report can also be obtained at the end of design. Key Words : Computer aided design, belt conveyors, bucket elevators, bulk material handling. Scientific Branch Numerical Codes : 625.02.01, 625.02.07 iv