Bina iklimlendirmesinde enerji tasarrufu, verim ve maliyet analizi
Analysis of energy conservation , production and cost for air-conditioning used in building
  1. Tez No: 105393
  2. Yazar: TARIK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL UZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET BİNA İKLİMLENDİRMESİNDE ENERJİ TASARRUFU, VERİM VE MALİYET ANALİZİ. Bir çok ülkede binalarda harcanan enerji, ülkede harcanan toplam enerji içinde önemli bir paya sahiptir. Binalarda harcanan enerjinin çoğu mahal ısıtmasında ve havalandırmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle bu alanlarda tasarruf yapılması oldukça önem kazanmaktadır. Bu tezde, Özel Darüşşafaka Lisesi Kampus projesinde yer alan ısıtma ve havalandırma sistemi örnek alınarak, enerji tasarruf yöntemleri ve enerji geri kazanım cihazları incelenmiştir. Bir ısıtma ve soğutma projesi hazırlarken, toplam ısı kaybı hesabındaki tasarım sıcaklığı çok önemli bir parametredir. İstanbul için bu değer -3 °C 'dir. Isıtma sezonu, 6 ay olup Kasım 15' de başlayıp, Mayıs 15' de sona ermektedir. Isıtma ve havalandırma ihtiyaçları aylık ortalama dış hava sıcaklığına ve bina işletme programına göre hesaplanır. Dış hava kompanzayon cihazının kullanılması ile bina için gerekli ısıtma ve havalandırma kapasitelerinde ciddi düşüşler olacaktır. Özel Darüşşafaka lisesi kampus projesi için döner rejeneratif ısı değiştirici ile ısıtıcı akışkanlı ısı değiştirici örnek olarak alınmıştır. Döner rejeneratif ısı değiştiricinin yüksek verimi ve en az ısı kadar rutubet transfer edebilmesi ile tesisin kurulum gücünü ve işletme enerjisini önemli miktarda azaltması yönünde büyük fırsatlar sağlamaktadır. Bunlar, sistemin ihtiyacına uygun parçaların boyutlarının küçülmesi, yatırım ve işletme maliyetlerinin azaltması gibi fırsatlardır. Tabii ki, istenen kapasite enerji geri kazanımının sağlanabilmesi için doğru döner rejeneratif ısı değiştiricinin seçilmesi gerekir. IXBir başka enerji koruma sistemi ise, fanları ve pompalan çalıştıran motorların hızlarının değiştirilmesidir. Değişken hız kontrol cihazı sayesinde, Özel Darüşşafaka lisesi kampüsündeki HVAC sisteminde santrafüj ve akışkan yükünü idare eden pompalar ile üfleme ve egzost fanlarında %50 enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Isı merkezindeki iki kazandan çıkan egzost gazmdaki atık ısının dönüştürülmesi potansiyel kaynak yaratmaktadır. Bu atık ısı, kazan egzost gazının, sıcak sulu sistemde suyun tekrar ısıtılmasında kullanılabilir. Elde edilecek kazanç, kazan gaz debisi ve giriş - çıkış gaz ve su sıcaklıkları ile hesaplanmaktadır. Sonuç olarak, her bir enerji geri kazanım sisteminin geri ödeme süresi hesaplanmıştır. Bütün metotlar gözden geçirilmiş ve özellikle ortalama aylık hava sıcakhğmm, -3 °C sabit hava sıcaklığından daha iyi sonuç verdiği ve dış hava kompanzasyon cihazı vasıtasıyla en az kompanzasyon cihazı ile bina işletme programının tam olarak birlikte uygulanması kadar iyi olduğu görülmüştür. İstanbul ortalama aylık hava sıcaklığının 9 °C olmasından dolayı geri ödeme süresi 13,5 yıldır. Bu nedenle, döner rejeneratif ısı değiştirici, İstanbul şartlarına uygun değildir. Fakat kazan egzost gazından enerji geri kazancı uygundur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF ENERGY CONSERVATION, PRODUCTION AND COST FOR AIR-CONDITIONING USED IN BUDLDING In many countries, the energy consumed in buildings represents a significant proportion of the total energy consumption of the country. Most of the energy used in buildings is consumed for space heating and ventilation. Savings in these fields are therefore of vital importance. In this thesis, installation of heating and ventilating system at private Darüşşafaka high school campus is examined. Sophisticated HVAC system and energy recovery equipment have been proposed at this big scale project. While preparing a heating and ventilating project, design temperature is very valuable parameter for calculating total heat losses. This temperature value for Istanbul is -3°C. Heating season is six months which begins at 15 november ends 15 may. Heating and ventilating requirements are calculated according to the average monthly ambient temperatures and building work schedule are applied to the campus. Using the only required heating and ventilating capacity is drastically reduced by means of building ambient air temperature compensation equipment. For private Darüşaffaka high school campus, rotary heat exchangers and liquid-coupled heat exchangers are examined. In view of its high efficiency and its ability to recovery heat as well as moisture, the rotary heat exchangers offer wide opportunities for reducing radically the installed power and energy demand. By sizing the various components at the project stage to suit the needs of the plant, the investment and operating costs can be significant- ly reduced. It is also important to satisfy the recovery demand by correct choice of the type of rotary heat exchanger. xiAnother energy saving system is chancing motor speed of the fresh air unit, exhaust air units and pumps. The most important benefits of a variable speed machine are 50% of the electrical energy consumed in private Darüşaffaka high school campus HVAC system is used to operate centrifugal or flow loads, such as pumps, fans and blowers. Two boilers in heating centre represent potential sources for recovering waste heat. This waste heat, boiler flue gas, can be used for preheating the water belongs to hot water system. As a result, boiler gas flow rate and inlet, outlet gas and water temperatures are calculated. As a result, for each energy recovery system pay back period is calculated. All of the methods have been examined and especially it is decided that using average monthly ambient air temperature will give better result than using constant design temperature, - 3°C, by means of ambient air compensation equipment, as well as together applying with building's work schedule exactly. Since the average ambient air temperature for Istanbul is around 9°C, payback period for rotary heat exchanger is very long about 13,5 years. So, rotary heat exchanger are not applicable for Istanbul air conditions. But, energy recovery from boiler exhaust gas using economiser is applicable. Xll