Numerical solution of 2D equations of buoyancy affected turbulent forced convection for downward flow in a heated vertical pipe with various turbulence models
  1. Tez No: 10543
  2. Yazar: GÜLŞEN AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜKNETTİN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
OZ E T dik boru içindeki, YERCEKIMSEL kuvvetlerin etkisi ALTINDA TÜRBÜLANSLI ZORLANMIŞ ISI TASINIMININ IKI BOYUTLU VE CESITLI TÜRBÜLANS MODELLERİ İLE SAYISAL ÇÖZÜMÜ AGIRBAS, Gülsen Yüksek Lisans Tezi, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rüknettin Oskay Eylül 1990, 115 Sayfa Bu çalışmanın birinci amacı sabit duvar ısı akısı ile ısıtılan dik boru içinde, yerçekimsel kuvvetlerin etkisi altında türbülanslı zorlanmış asağı doğru akan (3690 < Re0 < 23460) su (5.800 < Pr0 < 6.900)' için en uygun türbülans modelinin bulunmasıdır. Süreklilik, hareket ve enerji denklemlerinin sayısal çözümünde Duf f ort-Frankel doğrudan çözüm yöntemi kul lan ıl mıştır. iki ayrı türbülans modelinden Prandtl karışım uzunluğu modeli, Prandtl sayısını boru boyunca sabit tutarak, eldeki deneysel sonuçlara en yakın duvar sıcaklığını vermiştir.Çalışmanın ikinci amacı, denklemlerin çözümünde, boru boyunca sabit kalan türbülant Prandtl sayısının (Prt) kullanılmasıdır. Bu çalışmada hesaplanan duvar sıcaklık dağılımları ile aynı koşullarda yapılmış deneylerin sonuçları arasında uyum sağlayan türbülant Prandtl sayıları seçilmiştir. Seçilen türbülant Prandtl sayıları ile yerçekimsel kuvvet faktörleri ( {Gri/ (Rel'* PZo*) ], [Gr*/ (Re*-lPr%'*) ] arasındaki ilişki belirlenmiş ve seçilen (Prt) değeri Cohen-Rohsenow (Prt') esiliskisi ile karşı laştırı lmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NUMERICAL SOLUTION OF 2D EQUATIONS OF BUOYANCY AFFECTED TURBULENT FORCED CONVECTION FOR DOWNWARD FLOW IN A HEATED VERTICAL PIPE WITH VARIOUS TURBULENT MODELS AGIRBAS, Gülsen M.S. in Mechanical Eng. Supervisor: Prof. Dr. Rüknettin Oskay September 1990, 115 pages. The first objective of this work is to find the turbulence model which gives the best agreement with the available experimental data for buoyancy effected forced convection turbulent downward flow (3690 < Re0 < 23460) of water (5.800 < Pr0 < 6.900) through a vertical pipe on which the constant wall heat flux boundary condition is imposed. Continuity, momentum and energy equations a.re numerically solved using the explicit numerical method of Duf f ort-Frankel. Two types of Prandtl mixing length models are tested and Prandtl mixing length model with a constant Prandtl number along the pipe length was found to predict the available experimental data better. -iii-The second objective is to solve the governing equations using constant turbulent Prandtl number (Prfc) with pipe length which is selected to attain a reasonable agreement between the calculated and the measured wall temperature distributions, and to obtain a correlation between turbulent Prandtl numbers and buoyancy factors. ([GT* / (Re^* Pr*'4)} OX \Gt% / (Re^1 Pzl*)}) developed in the experimental work. Keywords : Turbulence Models Buoyancy Effects Turbulent Forced Convection Numerical Methods Vertical Downward Flow Science code: 625.04.01 625.04.02 625.Q4.05 -iv-