İntestinal iskemi-reperfüzyon uygulamalarında değişik antioksidanların koruyucu etkilerinin araştırılması
The Investigation of preservative effect of variable antioxidants on the application of intestinal iscehmia-reperfusion
  1. Tez No: 105449
  2. Yazar: BURHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İNTESTİNAL İSKEMİ-REPERFÜZYON UYGULAMALARINDA DEĞİŞİK ANTİOKSİDANLARIN KORUYUCU ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Burhan Ateş İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı x + 59 sayfa 2001 Danışman : Yrd. Doç. Dr. İsmet Yılmaz Bu çalışmada, mekanik mesenterik damar tıkanıklıkları, bağırsak transplantasyonu gibi birçok patalojik durumda gözlenebilen ve serbest oksijen radikallerinin başlattığı zincirleme tepkimelerle doku yıkımının gerçekleştiği iskemi-reperfüzyon (l/R) hasarına karşı diğer antioksidanlardan daha geniş bir spektruma sahip antioksidatif hormon olan melatoninin iskemi öncesi ve sonrası koruyucu etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada Sprague Dawley cinsi 32 erkek rat 4 gruba ayrıldı. (n:8) Grup no 1: Sham, Grup no 2: Kontrol l/R, Grup no 3 : Melatonins 0 mg/kg) +I/R ve Grup 4: l+Melatonin (10mg/kg)/R. I/R gruplarda 45 dakikalık superior mesenterik arter oklüzyonu ile iskemi ve takiben 120 dakika süreyle reperfüzyon yapıldı. Tüm gruplarda antioksidatif enzimlerden katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktivitelerine ve lipid peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA) düzeylerine spektrofotometrik olarak bakıldı. Verilerin istatiksel analizi tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. C. Thesis THE INVESTIGATION OF PRESERVATIVE EFFECT OF VARIABLE ANTIOXIDANTS ON THE APPLICATION OF INTESTINAL ISCHEMIA- REPERFUSION İnönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry x + 59 pages ' 2001 Supervisor: Asst. Prof. Dr. İsmet Yılmaz The aim of this work is to determine the preserving effect of melatonin on antioxidative hormon, which has the broad spectrum among the other antioxidants, on pre- and post ischemia. This phenomena is observed in intestinal transplantations and mechanically occluded mesenteric vessels, that causes tissue damage during mesenteric ischemia-reperfusion(//R). A total of 32 male Sprague Dawley rats were devided equially into 4 groups.(n:8) Group 1 was sham, group 2 was control l/R, group 3 was melatonin (10 mg/kg) plus l/R and group 4 was / plus melatonin (10 mg/kg) plus R. l/R was realized as follows superior messenteric artery occlusion was applied for 45 minutes than reperfusuion was done for 120 minutes. In all groups the enzymes activitiy of catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH-Px) among antioxidative enzymes were determined spectrophotometrically as well as MDA level of the final product of lipid peroxidation. Statistical data analysis was carried out by oneway variance analysis and Tukey HSD test.