Kuru kayısıda muhtemel aflatoksin oluşumu ve düzeylerinin tespiti
Determination of aflatoxin level in dried apricots
  1. Tez No: 105458
  2. Yazar: BELGİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV KARAGÖZLER, YRD. DOÇ. DR. İSMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
YüksekÖiZEIs Tezi KURU KAYISIDA MUHTEMEL AFLATOKSİN OLUŞUMU VE DÜZEYLERİNİN TESBİTİ Belgin ÇELİK İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 51 + ix sayfa 2001 Danışman Yrd.Doç.Dr.Alev KARAGÖZLER Bu çalışmada Malatya ilinde üretilen, kükürtlü ve kükürtsüz olarak saklanan kayısılarda aflatoksin kontaminasyonunun varlığı araştırılmıştır. Hasat, işleme ve depolama aşamalarından alınan kayısı örnekleri uygun hazırlama aşamalarından geçirilerek analizlenmiştir. Analiz tekniği olarak ön denemelerde ince tabaka kromatografisi (TLC) ve yüksek basınçlı sıvı kromatograflsi (HPLC) kullanılmış ve kolaylığı, duyarlığı ve seçiciliği yüksek olan HPLC tekniği tercih edilerek örnekler analizlenmiştir. Farklı hasat, kurutma ve depolama yöntemleri uygulanmış örnekler ile bazı kayısı işletmeleri ve bölge çiftçilerinden toplanan kuru kayısı örneklerinden, toprak üzerinde kurutulan kükürtsüz kuru kayısı örneklerinde ortalama (n=6) 1,47 ppb aflatoksin Bl ve 1,11 ppb aflatoksin Gl bulunurken, bez üzerinde kurutulmuş kuru kayısı örneklerinde ortalama (n=6) 0,85 ppb aflatoksin Bl ve 1,27 ppb aflatoksin Gl'in varlığı tespit edilmiştir. İldeki kayısı işletmelerinden alınan örneklerde ortalama (n=6) 0,16 ppb aflatoksin Bl ve 0,35 ppb aflatoksin Gl saptanmıştır. Bir yıldır saklanan kükürtlü bir kayısı örneğinde ise 0,10 ppb aflatoksin Bl bulunmuş, aflatoksin Gl'e ise rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Kayısı, Aflatoksin, Saklama koşullan \ " * -';ı^ '.'>..?> :*'?
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis DETERMINATION OF AFLATOX1N LEVEL IN DRIED APRICOTS Belgin ÇELİK Inonu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmanı of Chemistry 51+ ix pages 2001 Supervisor.. Dr. Alev KARAGÖZLER This work aimed at determination of existence and analysis of aflatoxins in dried apricots produced in Malatya and stored under different conditions. Apricot samples obtained during harvesting, drying and storage were analyzed after suitable sample preparation procedures. Both thin layer chromatography (TLC) and high pressure liquid chromatography (HPLC) were used as analytical techniques. HPLC was preferred due to its convenience, high sensitivity and specificity. Apricot samples obtained from various harvesting, drying and storage conditions and from apricot drying plants and regional farmers. Mean (n=6) aflatoxin Bl and Gl levels in samples unsulphurized and dried naturally on earth were 1.47 ppb and 1.11 ppb respectively. Samples unsulphurized and dried naturally on cloth exhibited mean (n=6) 0.85 ppb aflatoxin Bl and 1.27 ppb aflatoxin Gl levels. In a samples obtained from apricot drying plants had mean (n=6) 0.16 ppb aflatoxin Bl and 0.35 ppb aflatoxin Gl levels. In a sample stored for 1 year there was 0.10 ppb aflatoxin Bl where as exintence of aflatoxin Gl was not detected. KEY WORDS: Apricot, Aflatoxin, Storage conditions. // >.?'.-?.. \ :-:-V :'