Kutuplanmış polimer ince filmlerin ikinci derece nonlineer optiksel özellikleri
Second order nonlineer optical properties of poled polymer thin films
  1. Tez No: 105469
  2. Yazar: METİN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET NLO olayların fotoniks teknolojisinde önemli uygulama alanları vardır. Fotoniks bilginin işlenmesinde iletilmesinde ve depolanmasında ışığın kullanıldığı bir teknolojidir. Polimerik organik maddelerin NLO özellik gösterdikleri 1980 yılında bulunduktan sonra bu konudaki bütün çalışmalar teknolojik uygulamalara uygun bir organik maddenin bulunmasına odaklanmıştır. Bu çalışmada üç polimerik sistemden biri olan konuk-konak sistemi örnek alındı. DAN-PMMA ve DAN-PC konuk-konak sistemlerinin lineer ve nonlineer optiksel özellikleri üzerinde çalışıldı. Bu maddelerin ince filmleri daldırma ve döndürme ile kaplama yöntemleriyle hazırlandı. Korona boşalma metodu kullanarak elektriksel kutuplandı ve merkezi simetrik yapıdaki polimer merkezi olmayan yapıya getirildi. Numunelerin lineer optiksel özellikleri prizma çiftlenimi yöntemi ile tespit edildi. Elektro-optik yansıma tekniği ile de 2. dereceden lineer olmayan katsayılar ölçülmeye çalışıldı vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nonlinear optic (NLO) phenomenon has important applications in Photonics technology. Phonics is a technology in which light is used to store, transmit and modulate information. In this study, among the other three systems we chose one, namely guest-host system. Linear and nonlinear properties of DAN-PMMA and DAN-PC guest-host systems have been investigated. These materials' thin films have been prepared by using dip coating and spinning methods. Samples have been poled by corona discharge polling experimental setup and samples have been arranged in a noncentrosymetric structure. The linear optical properties of samples are measured by prism coupling technique, while second order nonlinear optical coefficients of thin films are determined by utilising electro-optical reflection technique. Vll