Gediz grabeni'nin Alaşehir-Salihli arasındaki kesiminde (Karadut çevresi) Menderes masifi ile tersiyer örtü kayaçları arasındaki yapısal ilişkinin incelenmesi
The Structural investigation of the contact between the Menderes massif and tertiary units of Gediz graben in Alaşehir-Salihli region (near Karadut)
  1. Tez No: 105540
  2. Yazar: MEHMET AKİF SARIKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZAİ GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Gediz grabeni'nin güney sınırı boyunca, Alaşehir - Salihli kesiminde (Karadut çevresi) yüzeylenen Menderes masifine ait metamorfik kayaçlar ile Tersiyer yaşlı sedimanter örtü kayaçları arasındaki sınırın yapısal incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç ile, 1/25000 ölçekli izmir L20 b1 topoğrafık paftası, çalışma alanı olarak seçilmiştir. Saha ve laboratuvar çalışmalarıyla inceleme alanına ait yapısal ve petrografik veriler toplanmıştır. Buna göre; inceleme alanı içerisinde üç tip kayaç grubu yüzeylenmektedir. Bunlar, 1) temel olarak nitelendirilen Menderes masifi metamorfitleri ve granodiyorit sokulumu, 2) Senozoyik yaşlı sedimanter örtü kayaçları ve 3) bu iki kayaç grubu arasında, ayrılma fayına bağlı dinamik metamorfizma koşulları altında oluşmuş kataklastik kayaçlardır. Temel kayaçları, Menderes masifine ait kılıf kayaçları olarak nitelendirilen birimlerden ve granodiyorit sokulum kayaçlarından oluşmaktadır. Sedimanter örtü kayaçları olarak tanımlanan kayaçlar ise iki stratigrafik birimden oluşmaktadır. Bunlar, 1) kırmızı - bordo renkli, çakıltaşı-kumtaşı-çamurtaşı ardalanmalı, Geç Miyosen yaşlı, Gediz formasyonu ve 2) sarı renkli, çakıltaşı- kumtaşı-çamurtaşı ardalanmalı, Pliyosen-Pleyistosen yaşlı, Kaletepe formasyonudur. Çalışma bölgesinde 6 çeşit kataklastik kayaç tanımlanmıştır. Bunlar, bolluk sırasına göre, mikrobreş, milonit, metagranodiyorit, kataklazit, milonit şist ve ultramilonittir. Gediz grabeninin güney kenarı boyunca uzanan düşük eğim açılı Karadut ayrılma fayı çalışma alanında da gözlenmektedir. İnceleme alanında ayrıca irili ufaklı bir çok fay bulunmaktadır. Bu fayların çoğu normal fay karakterinde olup Karadut ayrılma fayına ve graben uzanımına paraleldir. Karadut ayrılma fayının altında kalınlığı 55-80 m arasında değişen bir ayrılma zonu belirlenmiştir. Bu ayrılma zonu ana kayaç zonu, kataklastik zon ve bu iki zon arasında bulunan bir geçiş zonu ile tanımlanmıştır. Tez çalışması kapsamında incelenen düşük eğim açılı Karadut fayı tipik bir ayrılma fayıdır. Bu fay çevresinde gözlenen temel kayaçları, örtü kayaçları ve kataklastik ayrılma zonu'nun ise bir metamorfik çekirdek kompleksini oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is aimed that the structural investigation of the contact between the Menderes massif and Tertiary units of Gediz graben, near Karadut. The investigation area is situated at 1/25000 scaled Izmir L20 b1 topographic map which is located in Salihli - Alaşehir region of Gediz graben. Structural, kinematic and petrographic datas are obtained from field and laboratuary studies. Three types of rock groups is defined in study area. These are 1) Menderes massif metamorphites and a granodiorite intrusion as basement rocks, 2) Senozoic aged sedimentary cover rocks and 3) cataclastic rocks formed by cataclastic metamorphism conditions caused by detachment fault between them. Sedimentary rocks consist of two stratigraphic units. These are 1) late Miocene aged Gediz formation, composed of red - bordeux colored conglomerate, sandstone and mudstone, and 2) Pliocene - Pleistocene aged Kaletepe formation, composed of yellow colored, bad-lands conglomerate, sandstone, mudstone. 6 types of cataclastic rocks are defined in the study area. These are microbreccia, mylonite, metagranodiorite, cataclasite, mylonite schist and ultramylonite. Low angled Karadut detachment fault which identified along the south boundary of Gediz graben by pre-investigators is also observed in this study. There is a lot of small and large scale faults are determined in the area. Most of these faults are normal faults and parallel to the Karadut detachment fault and Gediz graben. In this thesis study, according to the data and kinematic analysis, the dominant extension direction is nearly NNE. Under the Karadut detachment fault, a detachment zone with approximetely 55-80 m thickness is defined. This detachment zone composed as parent rock zone, cataclastic zone and a transition zone between them. Low angled Karadut fault is a typical detachment fault. It is thought that the rocks exposed around this fault, cover rocks and cataclastic detachment zone may constitute a metamorphic core complex.