Adıyaman yöresi porozite ve hidrokarbon doygunluğu değerlerinin jeoistatistiksel simülasyon yöntemleriyle incelenmesi
Geostatistical simulation study of porosity and hydrocarbon saturation values in the vicinity of Adıyaman
- Tez No: 105541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Bu çalışma kapsamında Adıyaman Böjgesi'nin rezervuar kayalarından Karababa C Formasyonunun rezervuar özellikleri, gözeneklilik ve hidrokarbon doygunluğu jeoistatistiksel simülasyon yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışma bölgesinde TPAO tarafından açılan 1 1 adet sondajdan elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında kuyu loğlarından Karababa C Formasyonunun gözeneklilik ve hidrokarbon doygunluğu hesaplanmış ve elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Sonraki aşamalarda çeşitli yazılımlar kullanılarak inceleme alanının jeoistatistiksel değerlendirmesi yapılmıştır. Buna göre ilgili parametreler için 3 boyutlu variogram fonksiyonları hesaplanmış, gözeneklilik ve hidrokarbon doygunluğu küresel olarak modellenmiştir. Gözeneklilik için model parametreleri Co=0.0003, C=0.0020, a=400 m; hidrokarbon için Co=0.01, C=0.04, ve a=450 m olarak belirlenmiştir. Model parametrelerinin doğruluğu, çapraz doğrulama tekniği kullanılarak test edilmiştir. Çalışma alanı x yönünde 300x10 m'lik, y yönünde 120x10 m'lik ve z yönünde 15x10 m'lik bloklara ayrılarak koşullu simülasyon yöntemlerinden“annealing simülasyon”tekniği kullanılarak 40 farklı sonuç üretecek şekilde simüle edilmiştir. Tez kapsamında bu simülasyonlardan en iyi sonucu/senaryoyu veren, yani mevcut üretim alanlarıyla uyuşan ve en geniş alan kaplayan simülasyon sonucu sunulmuş ve değerlendirilmiştir. Gözeneklilik ve hidrokarbon doygunluğu için 540000 adet koşullu veri üretilmiştir. Simülasyon sonucunda elde edilen değerlerin ortalama, varyans, histogram ve variogram özellikleri incelenmiştir. Buna göre petrol üretiminin yapılabileceği uygun alanlar belirlenmiştir. Simülasyon sonuçlarına ilişkin bilgiler, değişik yönlerdeki simülasyon sonuçlarını gösteren çeşitli kesitler, yorumlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Karababa C Formation's reservoir characteristic, porosity and hydrocarbon saturation which is one of the reservoir rocks of Adıyaman region were examined by using geostatistical simulation methods. In the study area, 1 1 drillholes data which were drilled by TPAO were evaluated. In the first step of this study, porosity and hydrocarbon saturation of Karababa C Formation were calculated from well logs and data which then were transferred into the computer system. In the next step, geostatistical evaluation of study area was done by using special geostatistical softwares. According to this, three dimensional variogram functions for related parameters were calculated, porosity and hydrocarbon saturation were modelled spherically. Model parameters with Co=0.0003,C=0.0020, a=400 for porosity values and Co=0.01, C=0.04, a=450 for hydrocarbon values were determined. The suitability of model parameters were validated with back- kriging technique. The study area was seperated into blocks for x direction 300x10 m, for y direction 120 x10 m and for z direction 15x10 m and conditional simulation was done by using "annealing simulation method- forming to produce 40 different simulation results. In this study, the simulation result giving the best senario which means to be compatible of existance production area and covers the most wide area is presented and evaluated. For porosity and hydrocarbon saturation, 540000 simulated data values were produced. Characteristics of values mean, varince, histogram and variogram which were obtained from simulation were examined. According to this the best areas where petroleum production could be done were determined. Knowledges about simulation results, several cross-sections which are showing simulation results at different directions, interpretations and suggestions were presented.