Adıyaman yöresi aşiretleri
- Tez No: 332644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı Adıyaman yöresinde bulunan aşiretler araştırmaktır. Bu araştırmada Adıyaman yöresini yaylak-kışlak olarak kullanan ya da buraya iskân olmuş aşiretler incelenmiştir. Başbakanlık Osmanlı Arşivinden alınan belgelerin ışığında aşiretlerin sosyal münasebetleri, mali durumları, devletle ilişkileri, iskân hareketleri incelenmiştir. Stratejik bakımdan birçok devletin sınırlarının kesiştiği yerde bulunan Adıyaman yöresi son dönemlere kadar aşiretlerin en önemli güzergâhlarından biridir. Bundan dolayı yöre pek çok aşiret ve cemaate ev sahipliği yapmış ya da konargöçerler için geçici mekân olmuştur. Yörede adı geçen aşiretlerin tamamı çalışmaya dâhil edilerek elde edilen tüm veriler çalışmada kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the tribes in Adiyaman Region. In this study, Adiyaman in the region was inhabited by tribes or use as pasture-winter quarters examined. In the light of the documents received from the PrimeMinistry Ottoman Archives tribal social relations, financial situations, state relations, settlement movements were investigated. Adiyaman Region strategically located at the intersection of many of the state borders of the tribes until recently one of the most important routes. Therefore, the region has been home to many tribal or nomadic, and the congregation has been around for space. All the tribes in the region included in the study mentioned all the data used in the study was obtained.