Preparation of affinity membranes for cholesterol removal from human plasma
İnsan plazmasından kolesterol uzaklaştırılması için afinite membranların hazırlanması
- Tez No: 105631
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Hiperkolesterolemi kandaki kolesterol-LDL seviyesinin yüksek olması ile karakterize edilen ve atherosiklerozis için doğrudan risk oluşturan bir hastalıktır. Kolesterol seviyesini kontrol etmek için veya yüksek ise düşürmek için başlıca dört yaklaşım söz konusudur. Bunların başında diyet gelir. İkinci yaklaşım özellikle kolesterolün yüksek olduğu durumlarda kullanılan ilaçla tedavidir. Üçüncü yaklaşım kandaki kolesterolün bir ekstrakorporal sistemle uzaklaştırılması şeklindedir. Hastalığın oldukça ileri aşamalarında baş vurulan son çözüm ise cerrahi işlemdir (bypass, vb.). LDL uzaklaştırılmasında afinite temeline dayanan ekstrakorporal tedavi son yıllarda oldukça dikkat çekicidir. Bu çalışmada, hiperkolesterolemik insan plazmasından LDL uzaklaştırılması amacıyla anti- LDL antibadi immobilize edilmiş immunoafinite adsorbentinin hazırlanması amaçlanmıştır. Poiihidroksietiimetakrilat temel taşıyıcı matriks olarak seçilmiştir. Matriksin kan uyuşabilirliğini arttırmak için yeni sentezlenen aminoasit bazlı metakriloamidohistidin (MAPA) komonomeri polimerik yapıya ilave edilmiştir. Sentezlenen MAPA komonomeri NMR ile karakterize edilmiştir. p(HEMA-co- MAPA) membranları UV-fotopolimerizasyon tekniği ile hazırlanmıştır. Polimerik membranlar SEM, FTIR, elementel analiz ve şişme deneyleri ile karakterize edilmiştir. Modifiye membranların kan uyuşabilirlik deneyleri de gerçekleştirilmiştir. Membran yapısındaki hidroksil grupları CNBr ile aktive edilmiş, daha sonra anti-LDL antibadi molekülleri immobilize edilmiştir. Anti-LDL antibadi immobilizasyonu farklı miktarlarda anti-LDL antibadi içeren protein çözeltilerinden farklı pH'larda incelenmiştir. Son basamakta insan plazmasından LDL adsorpsiyonu ve rejenerasyon incelenmiştir. Elde edilen önemli sonuçlar aşağıda özetlenmiştin p(HEMA-co-MAPA) membranların şişme değeri % 133.2 olup pHEMA'nın şişme değerinden (% 58) daha yüksektir. p(HEMA-co-MAPA) membranların 5- 10 um civarında geniş gözenekleri vardır. In-vitro koşullar altında albumin p(HEMA-co-MAPA) membranlara tercihen adsorplanmaktadır. g-globulin ve fibrinojen adsorpsiyonu çok düşük düzeydedir. Pıhtılaşma zamanları pHEMA membranlara göre artmıştır. Platelet ve lökosit kaybı oldukça düşüktür. Maksimum anti-LDL antibadi immobilizasyonu pH 7.0'de gözlenmiştir. Anti-LDL antibadi adsorpsiyonu oldukça hızlıdır. Non-spesifik anti-LDL antibadi adsorpsiyonu 0.74 mg/ml'dir. Spesifik anti-LDL antibadi immobilizasyonu ise 12.6 mg/ml'dir. p(HEMA-co-MAPA) membranlara non- spesifik kolesterol adsorpsiyonu çok düşüktür (0.36 mg/ml). Anti-LDL antibadi immobilize membranların hiperkolesterolemik insan plazmasından kolesterol adsorpsiyon değerleri 4.5-7.2 mg/ml arasındadır. Adsorplanan LDL moleküllerinin % 95'i desorbe edilmiştir. Adsorpsiyon- desorpsiyon döngüsü 10 kez tekrarlanmış ve adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir azalma söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Familial hypercholesterolaemia (FH) is an autosomal disorder characterized by high levels of low density lipoprotein (LDL)-cholesterol in plasma which correlate directly with an increased risk for the arteriosclerosis. In addition to dietary and drug therapy, attempts have been made to remove cholesterol and LDL directly from plasma of patients suffering from FH, especially resistant to drug therapy. Extracorporeal treatment for removal of LDL based on affinity adsorption have been attracted considerable attention. In this study, we aimed to prepare an immunoaffinity adsorbent containing anti- LDL antibody for selective removal of cholesterol from hypercholesterolemia human plasma. We selected polyhydroxyethylmethacrylate (pHEMA) as the basic solid matrix. In order the further Increase the blood-compatibility properties of the matrix we included newly synthesized comonomer i.e., methacryloamido-phenylalanine (MAPA) into the membrane formulation. MAPA comonomer was characterized by NMR. p(HEMA-co-MAPA) membranes were produced by a photo-polymerization technique. Polymeric membranes were characterized by swelling studies, SEM, FTIR and elemental analysis. Blood-compatibility tests of modified membrane were also investigated. Then, the hydroxyl functional groups on these membranes were activated by CNBr, and then anti-LDL antibody molecules were covalently coupled to the membranes through the active sites. Anti-LDL antibody immobilization onto the CNBr activated membranes from aqueous protein solutions containing different amounts of anti-LDL antidody and at different pHs are reported here. Later, LDL coupling on the anti-LDL antibody immobilized membranes from human plasma and regeneration are also studied. Important results obtained in this study were summarized as follows: The water swelling ratio of the poly(HEMA-co- MAPA) membrane increases significantly (133.2.9%) compared with pHEMA (58%). p(HEMA-co-MAPA) membranes have large pores around in the range of 5-10 urn. Under in-vitro experiments, albumin preferentially adsorbed to p(HEMA-co-MAPA). Adsorption of fibrinogen and gamma-globulin on the anti-LDL antibody immobilized p(HEMA-co-MAPA) membranes are negligible. All the clotting times increased when compared with pHEMA membranes. Losts of platelet and leukocyte were very low. The maximum anti-LDL antibody immobilization was achieved around pH 7.0. Adsorption of anti-LDL antibody was rather fast. The non-specific anti-LDL antibody adsorption was 0.74 mg/ml. Specific immobilization of anti-LDL antibody was 12.6 mg/ml. There was a very low non-specific cholesterol adsorption onto the plain p(HEMA-co-MAPA) membranes which was about 0.36 mg/ml. Anti-LDL antibody immobilized membranes adsorbed in the range of 4.5-7.2 mg cholesterol/ml, respectively from hypercholesterolemia human plasma. Up to 95% of the adsorbed LDL was desorbed. The adsorption- desorption cycle was repeated 10 times using the same polymeric membranes. There was no significant loss in the adsorption capacity.