Effects of electromagnetic stirring on grain size of commercially pure aluminum
  1. Tez No: 10568
  2. Yazar: SADETTİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ELEKTROMANYETİK KARIŞTIRMANIN TİCARÎ SAFLIKTAKİ ALÜMİNYUM 'UN TANE İRİLİSİNE ETKİLERİ ŞAHİN Sadettin Yüksek Lisans Tezi, Metalürji Müh. Bölümü Tez Yöneticisi! Pro-f.Dr. Ekrem Selçuk Eylül 1990, 84 Sahi f e Kütük ve sürekli dökümlerde tabii donma esnasında görülen problemler Elektromanyetik Karıştırma ile aşılabilmektedir. Bu problemlerin başlıcaları uzun havuçsu yapı, iri taneli yapı, gaz boşlukları, cüruf kapma ve merkez hattında birikmelerdir ki bunların hepsi metalin mekanik özelliklerine tesir ettiği gibi nihai mamulde de homojenleştirme gibi zaman alıcı ve pahalı ilave işlemlere gerek duyulabilir. Bu çalışmada Metalürji, Elektrik ve Elektronik mühendislerinin ortak çalışmaları ile döner manyetik alanlı bir Elektromanyetik Karıştırıcı tasarımlanmış ve yapılmıştır. Değişik amper ve -frekanslar kullanılarak ticari saflıktaki sıvı alüminyum ile bir dizi deneyler yapılmıştır. Deneyler sonunda düşük -frekanslarda tane yapısında küçülme gözlenmiş ve -frekansa karşı tane iriliğini gösterir bir grafik elde edilmiştir. ANAHTAR KELİ MELER s Elektromanyetik karıştırma, Döner elektromanyetik karıştırıcı, kontrollü donma, tane yapısı A na b i 1 i m Sayısal Ko du s 604.02. 04 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF ELECTROMAGNETIC STIRRING ON GRAIN SIZE OF COMMERCIALLY PURE ALUMINUM SAH IN Sadettin M- S. in Metallurgical Engineering Supervisiar: Prof. Dr. Ekrem Selçuk September 1990, 84 pages It is possible to overcome the problems of conventional solidification of ingots and continuous casting by using Electromagnetic Stirring- These problems mainly are columnar structure, coarse grain size, slag entrapment, center line segregation; which all effect the mechanical properties of metal and final product may require some extra expensive and time consuming treatments such as homogenization A rotary Electromagnetic stirrer was designed and constructed in this study by coworking of Metallurgical, Electrical and Electronical engineers. A series of experiment were made by commercially pure liquid aluminum by using different frequencies and amperes. Reduction in grain size were observed by decreasing frequency and a plot of grain size versus frequency was obtained. KEY WORDS: Electromagnetic stirring, Electromagnetic stirrer, controlled solidification, grain structure Science Code: 604.02.04 ill