Ara yüzeylerinde hekzagonal dislokasyon şebekesi bulunduran izotropik iki kristal yapıda yerdeğiştirme zor ve dilatasyon alanları
Displacement stress and dilatation fields in the two isotropic crystal structures having hexagonal dislocation network in their interfaces
- Tez No: 105780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ARAYÜZEYLERİNDE HEKZAGONAL DISLOKASYON ŞEBEKESİ BULUNDURAN İZOTROPİK İKİ KRİSTAL YAPIDA YERDEĞİŞTİRME ZOR VE DİLATASYON ALANLARI ÖZET Kristal yapıları veya yönelimleri farklı iki fazın arayüzey düzlemleri, ısıl veya mekanik etkiler esnasında, iki ortamın uyumunu sağlayabilmek için esneklik sınırları içinde kalacak biçimde, dönme, uzama veya kesme zoruna maruz kalır. Bu etkiler faz sının denilen arayüzeyde çizgisel yapı kusurları olarak bilinen dislokasyon şebekesinin oluşmasına neden olur. Bu çalışmada, iki boyutta periyodik olan hekzagonal dislokasyon şebekeleri için, ortamlardan birinin sonsuza gittiği ve diğerinin sonlu olduğu ( h kalınlıklı ) durumda, izotropik esneklik teorisine göre, yerdeğiştirme, zor ve dilatasyon alanları, analitik olarak hesaplandı. Uygun sınır şartlarının kullanılmasıyla dokuz bilinmeyenli, dokuz denklemden oluşan lineer bir denklem sistemi bulundu. Bu denklem sistemi ü yerdeğiştirme, av zor ve A dilatasyon alanlarının ortamların // kesme modüllerine, v Poisson oranlarına, dislokasyon şebekesinin geometrisine ve Burgers vektörlerine olduğu gibi h kalınlığına da bağlı olduğunu açıkça göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Arayüzey, dislokasyon şebekesi, yerdeğiştirme, zor, dilatasyon.
Özet (Çeviri)
DISPLACEMENT STRESS AND DILATATION FIELDS IN THE TWO ISOTROPIC CRYSTAL STRUCTURES HAVING HEXAGONAL DISLOCATION NETWORK IN THEH* INTERFACES ABSTRACT The interfaces of two phases having different crystal structures or orientations, are subjected to rotation, tension or shear stresses, in condition of elasticity, in order to provide the consistency in the effects of thermal or mechanical processes. These effects are the reason for the network of dislocations known as linear singularities at the interface called phase boundary. In this study, for hexagonal dislocation networks, which are periodic in two-dimensions, u displacement,