TTK Asma-Dilaver İşletmesi kömür çevre kayaçlarının aşındırıcılık özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the abrasivity of coal measure rocks at the TTK Asma Dilaver Colliery
  1. Tez No: 105787
  2. Yazar: FERİT AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLGAY YARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TTK ASMA-DILAVER İŞLETMESİ KÖMÜR ÇEVRE KAYAÇLARININ AŞINDIRICILIK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ FERİT AVCI Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Olgay YARALI Eylül 2001, 100 sayfa. Bu tez çalışmasında, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Taşkömürü İşletme Müessesesi (ÜTİM) Asma-Dilaver İşletmesi kömür çevre kayaçlannın aşındırıcılık özellikleri araştırılmıştır. Üç farklı lağımdan ve Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Hastanesinin bulunduğu, Aşağı Çayır Köyü Abbas Mevkiinden kayaç örnekleri alınmıştır. Kayaçların aşmdıncılığı ile ilgili geniş bir literatür araştırmasından sonra kayaç örneklerinin mekanik ve fiziksel özelliklerinin tespiti için ZKÜ-ZEDEM Laboratuvarında deneyler yapılmış ve Cerchar aşınma indeksinin bulunabilmesi ıııiçin bir deney düzeneği kurulmuştur. Bu deneylerle, örneklerin tek eksenli basınç dayanımları (gc), çekme dayanımları (at), nokta yük dayanım indeksleri, Schimidt sertlik indeks değerleri, Shore sertlik indeksleri (SH), kayaç dayanım katsayısı değerleri (KDK), suda dağılma dayanım indeks değerleri, Cerchar aşınma indeks değerleri (CAI) ve yoğunlukları tespit edilmiştir. Sonuçta, kayaç örneklerinin mekanik özellikleri birbirleriyle karşılaştırılmış ve petrografik özelliklerinin mekanik davranışlarına etkileri saptanmıştır. Yapılan laboratuvar çalışmalarında kumtaşmın ortalama, tek eksenli basınç dayanımı 85,54 MPa, çekme dayanımı 7,93 MPa, schimidt sertlik indeks değerleri 67,63 MPa, nokta yük dayanım değeri 6,01 MPa, kayaç dayanım katsayısı 0,42 ve yoğunluğu 2,66 g/cm3 olarak bulunmuştur. Silttaşımn ortalama, tek eksenli basınç dayanımı 61,51 MPa, çekme dayanımı 8,63 MPa, schimidt sertlik indeksi 42,5 MPa, nokta yük dayanımı değeri 1,67 MPa, kayaç dayanım katsayısı 0,77, Cerchar aşınma indeks değeri 2,75 ve yoğunluğu 2,69 g/cm3' tür.. Kireçtaşının ortalama, tek eksenli basınç dayanımı 120,4 MPa, çekme dayanımı 8,71 MPa, nokta yük dayanım değeri 4,82 MPa, kayaç dayanım katsayısı 0,73, Cerchar aşınma indeks değeri 1,125 ve yoğunluğu 2,65 g/cm ' olarak bulunmuştur. ' Petrografik incelemelerde, kumtaşmın %70-73 arasında kuvars içerdiği ve bunların tane boyutunun 207-275 |im arasında değiştiği, silttaşımn kuvars içeriğinin %73 ve tane boyutunun ise 72 fim arasında değiştiği bulunmuştur. Bu sonuçlardan kumtaşmın yüksek aşındırıcılık özelliğine sahip olduğu ve uygun uç seçimi yapılamadığı taktirde makinaların performansının olumsuz etkileneceği görülmektedir. Anahtar kelimer: Aşınma, Cerchar aşınma indeksi, kayaç dayanım katsayısı. Bilim Kodu : 607.01.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis DETERMINATION OF THE ABRASIVITY OF COAL MEASURE ROCKS AT THE TTK ASMA-DILAVER COLLIERY Ferit AVCI Zonguldak Karaelmes University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor: Assist Prof. Dr. Olgay YARALI September 2001, 100 pages. The aim of this study is to determine the abrasivity of coal measure rocks at Asma-Dilaver Mine of Turkish Hard coal Enterprise Samples were taken from 3 different main development sides and one sample was taken from, Aşağı Çayır Köyü Abbas Region, where the University Hospital (ZKÜ) has been built. After an extensive literature survey concerning the abrasivity of rock, an experimental study carried out at the Laboratory of ZEDEM in order to obtain the mechanical and physical properties of the rock-samples. A special device for theCerchar abrasivity experiment has been developed. Such as; the uniaxial compressive strength, the tensile strength, the load point strength index, the cerchar abrasivity index, the schmidt hardness index, the shore hardness index, rock strength coefficient (KDK) and the density. Finally a comparison between mechanical properties of the rock-samples was made and the influence of their petrographical features on their mechanical behaviour has been established. In the laboratory studies, it has been determined that the uniaxial compressive strength of sandstone is about 85.54 MPa, tensile strength is about 7.93 MPa, load point strength is about 6.01 MPa, rock strength coefficient (KDK) is about 0.42 schmidt hardness index is about 67,63 MPa, cerchar abrasivity index (CAT) is about 2.708 and density is about 2.66 g/cm3. The uniaxial compressive strength, tensile strength, load point strength, rock strength coefficient (KDK), schmidt hardness index, cerchar abrasivity index (CAI) and density of siltstones, have been found as about 61.51 MPa, 8.63 MPa, 0.77, 42,5 MPa, 2.75, 26.8 MPa, 1.67 and 2.69 g/cm3, respectively. The uniaxial compressive strength, tensile strength, load point strength, rock strength coefficient (KDK), cerchar abrasivity index (CAI) and density of siltstones, have been found as about 120.4 MPa, 8.71 MPa, 0.73, 1-1.25, 44.3 MPa, 4.82 and 2.65 g/cm3, respectively. Petrographical result shows that sandstone contains between 70-73 percent quartz and its grain size varies between 207-275 p.m.. Siltstone contains 73 percent quartz and its grain size varies is about 72 |im. As a result, it has been show that sandstone has a high abrasiv character and without selection of suitable bits the performance of drilling machines would be low. Key Words : Abrasivity, Cerchar abrasivity index, rock strength coefficient. Science Code :607.01.03 VI