Kromit ve manyetit toz konsantresinin biriketleme yöntemi ile aglomerasyonu
  1. Tez No: 105786
  2. Yazar: GÜLŞEN KEFELİ GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi KROMİT VE MANYETİT TOZ KONSANTRESİNİN BİRİKETLEME YÖNTEMİYLE AGLOMERASYONU Gülsen (GENÇTÜRK) KEFELİ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. İhsan TOROĞLU Aralık 2001, 86 sayfa Yapılan tez çalışmasında; ETİBANK Karagedik Kromit Konsantratör Tesisinden alman kromit tozu ve TDÇİ Divriği Demir Konsantratör Tesisinden alınan manyetit konsantresinin biriketleme yöntemiyle aglomerasyonu ve üretilen biriketlerin mekanik dayanım (düşme ve aşınma sağlamlığı) özellikleri araştırılmıştır. ETİBANK Karagedik Kromit Konsantratöründen alınan masa konsantreleri üzerinde yapılan kimyasal analizler sonucunda; kromit konsantresinin %51.30 Q2O3 ve % 15.22 FeO içerdiği saptanmıştır. TDÇİ Divriği Demir Konsantratör Tesisinden alınan peletlik manyetit konsantresi üzerinde yapılan kimyasal analizler sonucunda; manyetit konsantresinin %64.16 Fe içerdiği saptanmıştır. Biriketleme deneylerinde kullanılan kromit tozu numunesinin %81.2'si, manyetit tozunun % 87.3'ü 0.210 mm altındadır. 111Kromit tozu harmanlan ve bağlayıcı madde olarak melasın kullanıldığı deneyler sonucunda; % 88kromit+%2 kireç ve %10 kömür tozunun en uygun harman olduğu ve bu harmana % 12 melas katılması durumunda üretilen biriketlerin aşınma sağlamlığı %80.1 ve düşme sağlamlığı %93.2 olmaktadır. Kromit biriketlerin bu mekanik dayanım değerleri ferrokrom tesisleri için yeterlidir. Manyetit tozu harmanlan ve bağlayıcı madde olarak melasın kullanıldığı deneyler sonucunda; en uygun % 88manyetit+%2 kireç ve %10 kömür tozu harmanı olduğu ve bu harmana % 14 melas katılması durumunda üretilen biriketlerin aşınma sağlamlığı %85.7 ve düşme sağlamlığı %92.3 olmaktadır. Manyetit biriketlerin bu mekanik dayanım değerleri yüksek finn için yeterlidir. Kromit ve manyetit toz konsantreleri içerisine ilave edilen katkı maddesinin miktan ve boyutu arttıkça, biriketleme işlemi pilot tesiste sorunsuz yürütülmekte, ancak elde edilen biriketlerin mekanik dayanımı düşmektedir. Anahtar Sözcükler : Kromit, manyetit, toz, aglomerasyon, melas, bağlayıcı, biriket, roll-pres. Bilim Kodu : 607 02.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis AGGLOMERATION OF CHROMITE AND MAGNETITE CONCENTRATE POWDERS BY BRIQUETTING Gülsen (GENÇTÜRK) KEFELİ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor: Assoc. Prof. Dr. ihsan TOROGLU December 2001, 86 Pages In this thesis chromite powder and magnetite concentrate which were collected respectively from ETİBANK Karagedik Chromite Concentrator and TDCI Divriği Iron Ore Concentrator, were studied in agglomeration by briquetting and mechanical stability of the briquettes produced were assessed by drop and shatter tests. Chromite concentrate from shaking tables of the ETIBANK Karagedik Concentrator contains 51.30% Cr2Û3 and 15.22% FeO. Besides, magnetite concentrate that is used for pellettizing constitutes 64.16 % Fe. Percent passing of 0.210 mm screen size of the chromite and magnetite powders are 81.2 % and 87.3 %, respectively. The experiments in which chromite powder blends and molasses were used resulted with the optimum blend proportions of 88 % chromite, 2 % lime and