Hafif prefabrike sistemlerle afet sonrası acil konut üretiminde malzeme seçimi ve yapı fiziği sorunları
The, choosing of material and structier physics problem in originate housing after disasters with light prefabricated systems
  1. Tez No: 105821
  2. Yazar: MEHMET BOZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin amacı özellikle afet sonrası acil yerleşim çözümlerinden olan hafif prefabrike konutların insan konforu ve sağlığı açısından daha iyi dizaynlanmalan ve üretilmeleridir. Tezin hazırlanmasında izlenen yöntem öncelikle bizim için acı ama gerçek bir laboratuvar olan 1999 deprem bölgelerinin yerinde araştırılması, hafif prefabrike konutlarda yaşayanların sorunlarının tespit edilmesidir. Diğer yandan hafif prefabrike konut sistemleriyle ilgili yerli ve yabancı kitap, dergi, basın, internet bilgilerinden istifade edilmiştir. Ayrıca ülke içindeki bu konuda üretim yapan firmalar yerlerinde ziyaret edilerek fabrikaları gezilmiş ve diğer bilgilendirme araçlarından yararlanılarak bu sektör ve teknoloji hakkında bilgi ve belge toplanmıştır. Bu araştırmalar sonucu elde ettiğimiz bulgular genel anlamda doğru teknoloji, rasyonel kaynak kullanımı, kalifiye eleman, hızlı üretim, uygun tasarım vb. etrafında yoğunlaşmıştır. Sonuç olarak özellikle nüfusun hızla arttığı ve deprem gibi doğal afetlerin büyük tahribatların olduğu ülkemizde çok katlı yapıdan az katlı yapıya kaçıldığı da göz önüne alındığında yeni yerleşim bölgelerinin, kırsal konutların, tatil köylerinin ve doğal afetler sonucu ortaya çıkan konut ihtiyacının hafif prefabrike konut sistemleriyle karşılanabileceği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to provide better designing and manufacturing of light pre-fabric domiciles in order tx> support human comfort and health especially after natural disasters. The method followed during the preparation period of the thesis was to investigate the regions in situ that were affected by the 1999 earthquake and use the catastrophe as a laboratory to work in which was a painful but actual fact for our nation and determine the problems of survivors whom currently were living in light pre-fabric domiciles. On the other hand, we had taken advantages of domestic and foreign sources such as books, magazines, journals, press and internet and had benefited from the information provided. Additionally, relevant companies established in Turkey were visited and their plantations were investigated in order to obtain data and documentation regarding the technology used and activities of sectors performed. As a result of such investigation our findings in general had concentrated on subjects such as finding and applying the right technology, accurate usage of rational sources, employing qualified personnel, advanced manufacturing process and developing proper designing models. Conclusively, we had tried to emphasize the need of transiting from multi-floor domiciles to lesser-floors where natural disasters such as earthquakes were frequently seen in the mentioned areas and which had caused a higher degree of damage and destruction to the residents living in and that requirements regarding dwelling of housing zones, rural settlements or holiday villages that had raised unexpectedly would be very well met by the systems that allow the construction of light pre-fabric domiciles.. m