Kent kimliği değişim sürecinin Gazimağusa örneğinde incelenmesi
Examining city identification of Famagosta through changing interval
- Tez No: 105840
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUSLUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Farkında olunsun ya da olunmasın, tüm kentlerin bir kimliği vardır. Genellikle kent kimliği, içinde yaşayanlarla birlikte kentin algılama biçimlerinden, bunların yönlendirilmesi ve yönetilmesi faaliyetlerinden oluşur. Bu oluşumda, kentin sahip olduğu değerler etkin olarak rol alırlar. Kenti oluşturan değerlerin, yaşam çevresini oluşturan kentle uyum içinde olması kimlik oluşumunda oldukça önemlidir. Birinci bölüm, sorunun ortaya konulduğu, çalışmanın amacının, yapılan araştırmanın yönteminin açıklandığı giriş bölümüdür. İkinci bölümde, kent kimliğini incelemek için gerekli olan, kent kimliğim etkileyen faktörler, fiziki çevre ve kent kimliği oluşumu, literatür araştırması yöntemiyle incelenmiştir. Üçüncü bölümde, tarihi süreçte kimlik değişimi, kent kimliği değişim süreci, kentleşme süreci ve kimlik problemlerinin nasıl oluştuğu yine literatür araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde, çalışmanın amacına yönelik olarak bilinmesi gerekli olan Kuzey Kıbrıs'ın ülke koşullan, istatistiksel verilerden ve literatürdeki bilgilerden faydalanarak genel olarak ortaya konmaktadır. Bu bölümde, ülke, coğrafyasının, politik durumunun, nüfus yapısmm ve sosyo-ekonomik yapısının getirdiği koşullarla ayrı ayrı incelenmiştir. Beşinci bölümde ise Gazimağusa kent kimliği, tezin 2. ve 3. bölümünde incelenen konularla bağdaştırılarak, yapılan araştırmalar, analizler, çekilen fotoğraflar ve istatistiklerle değerlendirilmiştir. Tarihi süreç içerisinde gösterdiği gelişimler, günümüzde kent kimliğini belirleyen faktörler ve kimlik değişim süreci ile bu değişimde rol oynayan etmenler incelenmiştir. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler, Gazimağusa'nm sahip olduğu özgün kimlik yapısının, nasıl yok olma sürecine girdiği amacına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Altıncı ve son bölümde ise, bölümlerde yer alan incelemeler sonucunda, genel olarak varılan sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.Tezin amacına yönelik olarak varılan sonuç şöyle özetlenebilir: Gazimağusa'da sağlıksız ve çarpık yapılaşma en kısa sürede durdurulmazsa, bu durum giderek hem Gazimağusa'yı yaşanmaz çizgiye getirecek, hem de üniversiteye olan yoğun istem zaman içindeki kentsel kirlenmeye paralel azalarak yok olabilecektir. Buna karşılık, büyük ve çok yönlü belirsizlikler kentin sürdürülebilirliğini ve gelişimini tehlikeye sokmadan, kentin oluşturduğu potansiyeli kullanmak üzere acilen planlama politikalarının oluşturulmasına ve esnek eylem biçimlerinin belirlenmesine gereksinim vardır. vı ı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Whether we are awere of it or not, all cities have their own identities. Generally, the city identitiy is composed of the activities of guiding and ruling and perceiving manner of the city that makes the living in it and the things that have been lived. Harmony of the city that makes the living environment and the values that moke the city is quite important in the formation of the identity. The first chapter is the introduction where the problem is put forward and, the aims, methodology and scope of the research are explained thouroghly. In the second chapter, the factors that are neccesarry to investigate the city identity have been studied, also physical environment and city identity concepts are also investigated by the method of literature research. In the third chapter, identity change within time process, changing process of city identity, urbanization process and the reasons that forms the identity problems are investigated again by the literature research method. In the fourth chapter, benefiting from the statistical input and literature, the provision of the country ot Northern Cyprus has been determined. In this chapter, the overall country has been examined in terms of its geographical, political, demographical and socio- economical conditions. In the fifth chapter, the city identity of Famagusta have been evaluated by harmonizing the research subjects of the second and the third chapters, analizes, photographs and statistical values. The developments of Famagusta in time process, the factors that affects the city identity now a days, identical change process and the agents which have role in this process have been realized in a way to show how the original identical structure of Famagusta is going to enter into vanishing process. The sixth and the final chapter covers the results and recommendations of the research, depending on the concluding points in each chapter. Considering its main aims, the result of the overall research can be summarized as in the following: city of Famagusta is going to be unlivable and intensive demand for the univercity is going to decrease in time unless unhealthy and unidentified buildings stopped as soon as possible. On the other hand, some urgent planning politics should be formed and flexible operation decisions should be determinated before the big and versatile indefiniteness endanger the sustainability and the development of the city. vm