Computation of viscous transonic airfoils and dynamic stall
- Tez No: 10586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNVER KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET SÜRTÜNMELI SESARASI PROPİLLERÎN HESABI VE DİNAMİK HIZ KAYBI Dindar, Mustafa Yüksek Lisans Tezi, Havacılık Müh. Bolümü Tez Yöneticileri : Doç. Dr. Ünver Kaynak ve Doç. Dr. Mehmet Ş. Kavsaoğlu Temmuz 1990, 114 sayfa MCA0012, RAE2822 ve JONES kanat profilleri etrafındaki daimi, sesarası ve zamana bağlı sesaltı akımların hesabı yapılmıştır. Bunun için Reynolds-Ortalamalı Navier-Stokes denklemlerini genel eğrisel koordinatlarda daimi rejimde çözen bilgisayar programı adı geçen denklemleri zamana bap olarak çözebilecek şekle dönüştürülmüştür. Program birinci mertebeden zaman-kesmlikli olup bir profilin kendisiyle beraber hareket eden ağıyla birlikte zamana bağlı harmonik hareketini çözebilecek niteliktedir. Türbülanlı akımlar için dengede ve dengede-olmayan girdapcık viskozitesi modelleri kullanılmıştır. Türbülans modellerinde kullanmak üzere değişik sürtünmen tabaka modelleri ve iz modelleri ele alınmıştır. Hesaplarda ilk olarak yukarıda verilen profillerin uçakların seyrüsefer uçuşlarına yakın şartlarda, bir başka deyişle daimi, transonik ve düşük hücum açılarındaki durumları incelenmiştir, ikinci olarak NACA- 0012 profilinin dinamik hız kaybı olayı hafif hız kaybı ve derin hız kaybı rejimlerinde incelenmiştir. Daimi akım hallerinde mühendislik hata sınırları dahilinde sonuçlara varılmış, dinamik hız kaybı konusunda da olaya daha fazla ışık tutulmuştur, ANAHTAR KELİMELER : Sürtünmeli Seaaraat Profil, Zamanla Değişen Akım, Di namik En Kaybı, Türbülans iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTATION OF VISCOUS TRANSONIC AIRFOILS AND DYNAMIC STALL Dindar, Mustafa M. S. is Aeronautical Eng. Supervisors : Assoc. Prof. Ünver Kaynak k Assoc. Prof. Mehmet Ş. Kavsao£lu July 1990, 114 pages Steady transonic and unsteady subsonic flows including dynamic stall was solved for airfoil geometries like the NACA0012, RAE2822 and JONES airfoils. To achieve that an unsteady version of a viscous flow solver was developed that solves the Reynolds-Averaged Navier-Stokes equations in general curvilinear coordinates. The program is first-order time accurate and capable of solving unsteady harmonic mo tion of an airfoil with an attached grid that rotates with the airfoil. Equilibrium and nonequilibrium eddy viscosity models are used to calculate the turbulent flow fields. Different viscous layer modeling for use in the turbulence models and wake models are also addressed. In the computations, first, steady, transonic, low angle of attack airfoil flows that are similar to aircraft cruise conditions are studied for these airfoil geometries, Second, the dynamic stall phenomenon for the NACA0012 airfoil is stud ied with emphasis on the light and deep stall regimes. Engineering accuracy has been obtained for the steady flow cases and some more light has been shed on our present understanding of the dynamic stall. KEYWORDS : Transonic AirfoiU, Unsteady Flow, Dynamic Stall, Turbulence Science Code: 618. 01.01 Ill