Bazı ayçiçeği çeşitlerinde genotip x çevre interaksiyonu ve uyum yetenekleri
Genotype x environment interaction and adaptation capacity of hybrid
- Tez No: 105956
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Trakya ve Marmara Bölgesin'de ticari anlamda ayçiçeği ekimi yapılan yörelerde 25 hibrid ayçiçeğinin verim ve verim komponentleri incelenerek bölgedeki çeşitlerin adaptasyon durumlarının belirlenmek, bölge üreticisine ve bundan sonraki yapılacak benzer çalışmalara ışık tutmaktır. Araştırma 5 lokasyonda 2 yıl süre ile (1997 ve 1998) 3 tekrarlamah olarak tesadüf bloklar deneme desenine göre yürütülmüştür. Denemeye alınan çeşitlerde, çiçeklenme gün sayısı ve Fizyolojik olgunluk gün sayısı karekterlerinde genotip x çevre interaksiyonu önemsiz bulunurken, bitki boyu, tabla çapı, kabuk / dane oranı, 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, yağ oranı ve tane verimi gibi özellikleri ise önemli bulunmuştur. Denemede tane verimleri 174-207 kg/da arasında değişirken, ortalama tane verimi 189 kg/da olmuştur. 47022 genotipi dekara 207 kg ile en yüksek verim değerine sahip olmakla birlikte 3330, P 6480 (st), ve 47724 genotipleri 47022 genotipi ile aynı istatistik grupta yer almışlardır. Yapılan stabilite testi sonucunda; 277, Süper 25, 3320 ve Turkuaz genotipleri bölge için en stabil genotipler olmuştur. 47022 ve 281 genotipleri ortam şartlarının daha iyi olduğu koşullarda yüksek verim sağlayabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to examine yield and yield components of 25 hybrid sunflowers varieties in Trakya and Marmara Region and determine their adaptation ability, through wich to illumunate the regional farmers and the future studies to be conducted. The study was conducted according to the experimental random block desing at 5 locations during 2 years. While the genotype x environmental interaction was found unsignificant for number of flowering days number of fizyological maturity days. Plant heigth, head diameter, husk/kernel percentage, thousand kernel weight, test weight, oil percentage and seed yield characters were found to be important. While the experimental seed yield varied between 1740-2070 kg/ha the avarage seed yield was 1890 kg/ha. Altgough the genotype 15 had the highest seed yield, genotypes 3330, P 6480 (st), 47024 and 47021 were placed in the same statistical group with genotype no 47022. According to the stability analyses, genotype number of 277, Super 25, 3320 and Turkuaz were found the heighest stability ability for the area. Genotypes numbers 281 and 47022 had highest yield at the better soil, climate and cultivation factors were provided.