Tarım kredi kooperatiflerinin yeniden yapılanmasının gerekliliği: Tekirdağ Tarım Kredi Bölge Birliği örneği
The Requirement for the restructalisation of agricultural credit cooperatives: Example of Tekirdağ Agricultural Credit Regional Union
  1. Tez No: 106007
  2. Yazar: HALDUN ÇIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİN YENİDEN YAPILANMASININ GEREKLİLİĞİ : TEKİRDAĞ TARIM KREDİ BÖLGE BİRLİĞİ ÖRNEĞİ Haldun ÇIRAY Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN 2001, Sayfa: 70 Jüri : Prof.DrlHakkı İNAN Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU- Yrd.Doç.Dr.Cihangir SAĞLAM Türkiye tarımına finansman desteği sağlayan en önemli kuruluşlardan biri olan Tarım Kredi Kooperatifleri ülkenin neredeyse tamamında örgütlenmiştir. Özellikle üreticilerin tarımsal girdi ihtiyaçlarını piyasa koşullarına göre daha olumlu koşullarda temin etmeyi kendine ilke edinen tarım kredi kooperatifleri ülke tarımında önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye tarımına önemli katkılar sağlayan tarım kredi kooperatiflerinin ülke tarımına daha fazla destek sağlayabilmesi için yeniden yapılanmasını incelemektir. Çünkü özellikle 1990'lı yılların ikinci yarısından sonra uygulanan politikalar gereği tarım kredi kooperatifleri ülke tarımına istenilen katkıyı sağlayamamaktadır. Araştırmaya esas olan veriler; Trakya bölgesi illerine bağlı ilçe ve köylerde; - Tarım kredi kooperatiflerine ortak olan 264 üreticiden, - Tarım Kredi Tekirdağ Bölge Birliğine kooperatiflerin yöneticilerinden, anket yoluyla toplanan bilgilerden oluşmaktadır. Tarım- Kredi Kooperatiflerinin çağdaş ve modern anlamda yeniden yapılanması, üreticiye daha fazla destek sağlamasına neden olabilecektir. ANAHTAR KELİMELER : Kredi, tarım, yeniden yapılanma, tarım politikası, finansman
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis THE REQUIREMENT FOR THE RESTRUCTALISATION OF AGRICULTURAL CREDIT COOPERATIVES: EXAMPLE OF TEKİRDA? AGRICULTURAL CREDIT REGIONAL UNION Haldun ÇIRAY Trakya University Institute of Sciences Agricultural Economy Major Adviser: Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN 2001, Pages: 70 Jury: Prof.Dr.İ.Hakkı tNAN Yrd.Doc.Dr.Okan GAYTANCIO?LU Yrd.Doç.Dr.Cüıangir SA?LAM Agricultural Credit Cooperatives which are one of the most important establishments that provide financial support to agriculture in Turkey have been organised almost throughout the country. The agricultural credit cooperatives which particularly have the principle of providing the agricultural input requirements of producers with more favourable conditions compared to the market conditions have an important status in the country agriculture. The objective of this research is to study the re-structuring of the agricultural credit cooperatives which have significant contributions on the Turkish agriculture, in order to provide further support. As, further to the polices implemented as of the second half of the 1990's, agricultural credit cooperatives are not able to provide the desired contribution to the country agriculture. The data which is the basis of the research consist of the information obtained, via questionnaires, from the following venues in the towns and villages in Trakya region; - 264 producers who are partners to agricultural credit cooperatives, - The managers of the Agricultural Credit Tekirdağ Regional Directorate cooperatives. Re-structuring of the Agricultural Credit Cooperatives in the contemporary and modern sense will be able to ensure that further support is given to the producers. KEY WORDS : Credit, agriculture, re-structuring, agricultural policy, financing