Protein düzeyleri farklı rasyonların yılan balığı (anguilla anguilla L. 1758) yavrularının gelişimi üzerine etkileri
Effect of different protein levels of diets on larva of eel (anguilla anguilla L., 1758) feeding
- Tez No: 106024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma 15 Mayıs - 15 Temmuz 2000 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Muğla ili, Fethiye ilçesi, Kemer kasabasına bağlı Karadere Köyünün doğusundan kaynak suyu olarak çıkan Gözlen çayında 25 Mart 2000 tarihinde avlanan yılan balığı yavruları kullanılmıştır. Avlanan yılan balığı (A. anguilla L., 1758) yavruları önce iki aylık ön adaptasyona tabi tutulmuş daha sonra denemeye alınmıştır. Denemede 210 adet ( 0.196 g - 0.226 g arasında ) yılan balığı yavrusu kullanılmıştır. Deneme 4 adet; 1. grup 55 adet ( 0.196 g ağırlık ve 5.85 cm boy ), 2. grup 55 adet ( 0.196 g ağırlık ve 5.85 cm boy ), 3. grup 50 adet ( 0.223 g ağırlık ve 5.79 cm boy ) ve 4. grup 50 adet ( 0.226 g ağırlık ve 6.05 cm boy ) elverden oluşmuştur. Grup 1 ve grup 4 % 47 ham protein ( % 40 Hp içeren temel+ % 15 sığır karaciğeri ), grup 2 ve grup 3 % 53.5 ham protein ( % 47 Hp + % 15 sığır karaciğeri ) içeren deneme rasyonlarıyla 60 gün süresince beslenilmiştir. Deneme 80 litre hacimli cam akvaryumlarda durgun su sisteminde yapılmıştır. Denemede kullanılan suya ilişkin değerler; su sıcaklığı 25 °C, pH 7.5 - 8.0 ve çözünmüş oksijen 4-5 mg/1 olarak sağlanmıştır. Tüm deneme gruplarına canlı ağırlıklarının % 7'si oranında ve günde 3 kez yemleme yapılmıştır. Deneme sonunda grupların ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla ( Grup l'den 4'e kadar ) 0.302 g, 0.375 g, 0.384 g, 0.356 g ; oransal ağırlıkça büyüme % 54.08, % 91.32, % 72.19, % 57.52 ; ortalama boyları 6.47 cm, 6.76 cm, 6.63 cm, 6.64 cm ; oransal boyca büyüme % 10.59, % 15.55, % 14.50, % 9.75 ; kondüsyon faktörü 0.057, 0.773, 0.158, 0.038 ; yem dönüşüm oranı 9.01, 5.26, 6.14, 8.73 ; mortalite % 25.45, % 23.63, % 24.00 ve % 30.00 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was carried aut between 15 May - 15 July 2000. In this study, 210 elvers (0,196 - 0.226 g. weight) collected in 25 March 2000 from Gözlen creek (Fethiye- Muğla) were used. These elvers were subjected to a two-month period of acclimation process prior to study. Four experimental groups were designed to assess the effects of different rations on selected characteristics of these elvers. All fish in a group were maintained in an 80 1. glass aquarium without water exchange (static water). During the experiment the water temperature was 25 °C, pH was measured as 7.5 - 8.0, dissolved oxygen was recorded as 4-5 mg/1. A ration containing 47 % crude protein (40 % crude protein+19 % beef liver) was used for elvers in group 1 and 4, and a second ration containing 53.5 % crude protein (47 % crude protein + 19 % beef liver) were used for elvers in group 2 and 3 for 60 days. Experimental animals were fed 3 times a day with rations of 7 % of their live- weight. At the end of the 60 days period, the average live weight of groups (from groupl to 4) was 0.302 g, 0.375 g., 0.384 g., 0.356 g.; relative weight gain was 54.08 %, 91.32 %, 72.19 %, 57.52 %; average length was 6.47 cm., 6.76 cm., 6.63 cm., 6.64 cm.; relative length increase was 10.59 %, 15.55 %, 14.50 %, 9.75 %; condition factor was 0.057, 0.773, 0.158, 0.038; feed conversion ratio was 9.01, 5.26, 6.14, 8.73; and mortality ratio was observed as 25.45 %, 23.63 %, 24.00 %, 30.00 %.