Diskret ve sürekli minimaks problemleri-bir düzgün olmayan optimal kontrol problemi
Discrete and continuous minimax problems-the maximum principal for an extremal problem
  1. Tez No: 106047
  2. Yazar: AHMET ZAHİD KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AGAMALİ AGAMALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
11 ÖZET Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sürekli fonksiyonların tanımı yapılarak maksimum ve minimumları ile ilgili bazı özellikler ispatları ile verilmiştir. Son olarak sürekli diferensiyellenebilir fonksiyonlar incelenmiştir. İkinci bölümde X, n-boyutlu vektör olmak üzere maksimum tipli f(X) fonksiyonu için diskret minimaks problemi tanımlanmış ve örneklerle incelenmiştir. Ayrıca problem için bir geometrik yorum verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, ç{X) = max F(X, Y) şeklindeki sürekli fonksiyonun minimumunun bulunması problemi verilip, aynı fonksiyonun yöne göre doğrultu türevi incelenmiştir. Ayrıca minimaks problemi için gerekli şartlar incelenip geometrik yorum verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Minimaks problemi, Diskret minimaks problemi, Geometrik Yorum
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This theis consist of three chapter. In the first chapter defining continues functions we gave some properties concernet with their maximums and minumums with their proofs at the and of the chapter we examined continues the diferentiable functions. In the second chapter in which X denotes n-dimentional vector, we defined discret minimax problems for maximum formed f(X) function and this function was examined with its examples. Also a geometric interpolation was given for this problem. In the third chapter has been given minumum of the continues function we examined directional diferentiable of this functions. In addition exemining necessary conditions for minimax problem a geometric model. KEY WORDS : Minimax problem, Geometric interpolation, Discret Minimax problem.