Yersinia ruckeri suşlarının bazı antijenik ve fenotipik özelliklerinin belirlenmesi
Detrmination of some antigenic and phenotipic properties of yersinia ruckeri strains
- Tez No: 106074
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. OSMAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Araştırmada 40 adet Yersinia ruckeri susunun (38 tanesi ülkemizden, 2 tanesi Danimarkadan izole edilmiş olan) fenotipik ve antijenik özellikleri incelenerek 3 farklı deneysel aşı geliştirilmiştir. Yersinia ruckeri suşlanmn fenotipik özellikleri geleneksel mikrobiyolojik ve API 20 E testleri kullanılarak incelenmiştir. Geleneksel mikrobiyolojik ve API 20 E testlerinde Yersinia ruckeri suşlanmn oldukça homojen (API 20 E testinde suşlar arasında jelatin hidrolizi, voges proskauer reaksiyonu, sitrat kullanımı testleri yönünden farklılıklar olmakla birlikte) bir yapı gösterdiği görülmüştür. Yersinia ruckeri suşlanmn antijenik özelliklerinin belirlenmesinde SDS PAGE ve immunoblotting testlerinden yararlanılmıştır. SDS PAGE analiz sonucunda Yersinia ruckeri suşlanmn tüm hücre protein profillerinin oldukça benzer olduklan (%95.9 - %100) ancak serotip 2 izolatlanmn 33 kDA molekül ağırlığında farklı bir majör bant içerdikleri saptanmıştır. İmmunoblotting analiz sonucunda ise Yersinia ruckeri suşlanmn antijenik yönden farklı olmadıklan, 35-42 kDA'lık aralıkta bant oluşturduklan görülmüştür. SDS PAGE analizinde, Yersinia ruckeri suşlanmn tüm hücre profillerindeki farklılıklara göre 7 izolat aynlmış, bu izolatlann gökkuşağı alabalıklanndaki virulensleri değerlendirilerek 2 tanesi deneysel aşı çalışmasında kullanılmak üzere seçilmiştir. Serotip 1 ve serotip 2 özellikte olan bu iki izolattan 3 ayn deneysel aşı hazırlanmıştır. Hazırlanan deneysel aşılar 6.011 ± 0.15 g ağırlığındaki gökkuşağı alabalıklanna immersiyon ve enjeksiyon yöntemiyle uygulanmıştır. Aşılann etkinliklerinin değerlendirilmesi için immersiyon yöntemiyle aşılanan balıklar 28 ve 75. günler, enjeksiyon yöntemiyle aşılanan balıklar ise 45 ve 105. günler eprüvasyona maruz bırakılmıştır. Çalışma sonucunda A3 'ün, Aı ve A2'ye oranla (her iki aşılama yönteminde de) daha yüksek korunma sağladığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yersinia ruckeri, Antijenik özellikler, Aşı, Gökkuşağı Alabalığı {Oncorhynchus mykiss)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, three different experimental vaccines were developed by examining phenotypic and antigenic features of 40 Yersinia ruckeri (38 local isolates, and rest of them from Denmark) strains. The phenotypic characteristics of Yersinia ruckeri strains were investigated by both API 20 E and conventional microbiological tests (although there were differences in API 20 E test especially in citrate utilization, gelatine hydrolysis and Voges Proskauer reaction among strains.). SDS PAGE, and immunoblotting analysis were used to determine the antigenic features of Yersinia ruckeri. According to SDS PAGE analysis, it has been determined that whole cell profiles of Yersinia ruckeri strains are quite similar (95.9 - 100 %) but serotype 2 isolates possessed a different major band of 33 kDA. Immunoblotting analysis showed that Yersinia ruckeri strains formed 35-42 kDA bands and are not different antigenically. According to SDS PAGE analysis, seven isolates were distinguished based on differences in whole cell protein profiles. Two of these isolates were chosen to use in experimental vaccination after evaluation of their virulence on rainbow trout. Three different experimental vaccines (Aı, A2, A3) were prepared from these isolates, serotype- 1 and serotype-2. The experimental vaccination was applied either immersion and injection to a total of 3.000 rainbow trout weighed 6.011 ± 0.15 g immersion vaccinated fish were challenged at 28 and 75 days, and injection vaccinated fish were challenged at 45 and 105 days after vaccination. Relative percentage of survival values calculated based on mortalities, it has been determined that, regardless of vaccination type, A3 (vaccination 3), provided more protection compared to other vaccines, Ai (vaccination 1) and A2. KEY WORDS : Yersinia ruckeri, antigenic features, vaccine, rainbow trout {Oncorhynchus mykiss)