Endüstriyel- gürültü kontrolü
  1. Tez No: 106096
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çeşitli gürültü kontrolü yöntemlerini uygulamaya dönük olarak incelemek ve böylece, endüstride çalışan mühendislerimize, bir makinenin tasarımı aşamasından işletilmesi aşamasına dek her aşamada gürültü kontrolünün hangi yöntemlerle sağlanabileceğini göstermektir. Temel amaç değişik endüstri kollarında çalışan mühendislerimize seslenmek olduğundan ileri düzeyde matematiksel işlem gerektiren teorik incelemelere girilmemiş, her yöntemi uygulanabilmesi ve konuyla ilgili akustik tasarımların yapılabilmesi için gerekli eşitliklerin verilmesiyle yetinilmiştir. Ancak, konunun temelinin anlaşılabilmesi için ses ve gürültüyle ilgili temel kavramlar üzerinde durulmuş ve özellikle kavram kargaşasına yol açmamak amacıyla, kullanılan“ses ve gürültü”ye ilişkin terimler ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, ses ve gürültüyü değerlendirmede kullanılan ölçütler ve ilgili standartlar incelenmiş ve endüstriyel gürültüyle birlikte, çevre gürültüsünün değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Sesin değişik akustik ortamlarda yayılma şekilleri ayrı incelenerek gürültü kontrol yöntemleri konusunda durulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Gürültü, Kontrol
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This subject is worked difference noisy control by examined carefully and than the machine design is worked step by noisy controlled. This subject is aimed by engineer, considering to deem. But this subject how to know is noisy control which especially industry noisy control and environmental noisy control by putting to use. Noisy control is depend on environmental effect. Because of noisy is gived interested in equality by this subject working. And then“ sound and noisy”is appraised by using criterions and interested in standarts. Because of; industry noisy and environmental noisy is examined together because everyone is thought by depending of one's own accord. Changing sound acoustic circumstance is spread out by examining noisy control subject. KEY WORDS: Noisy, Control